Katalánsko žije. A EU dostala tvrdý úder na solar

Katalánsko žije. A EU dostala tvrdý úder na solar
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: Katalánsko
25 / 12 / 2017, 11:00

V předčasných volbách do regionálního katalánského parlamentu jasně zvítězily separatistické strany. Volby tak vyslaly jasný signál do EU, že Katalánci jsou ochotní dále za svou nezávislost bojovat.

Z výsledků voleb do regionálního katalánského parlamentu určitě nebude mít radost Madrid ani EU. Jejich plán na ,,udušení" katalánské nezávislosti utrpěl těmito volbami úder na solar. Katalánci vzkázali do Madridu a EU, že chtějí bojovat za nezávislost. Pokud si EU myslela, že v těchto volbách utrpí separatistické strany debakl, tak se přepočítala.

psali jsme: Puigdemont: Katalánsko vyhlásí nezávislost v následujících dnech

Étos emancipačního procesu, který začal před několika měsíci, totiž žije dál. EU tak nezbývá, než po těchto volbách vzít jejich výsledky na vědomí a pokud možno nepokračovat spolu s Madridem v nátlakové a restriktivní politice vůči Katalánsku. Ta se ukázala být, jak vidíme, kontraproduktivní, a zmobilizovala i ty váhavé Katalánce, aby šli k volbám a volili právě separatistické strany.

Pro Carlese Puigdemonta jsou pak výsledky voleb osobním zadostiučiněním. EU ani Madrid už totiž nemohou ,,šermovat" argumentem, že zastánci odtržení regionu od Španělska mají malou podporu, nebo že jsou v menšině.

psali jsme: Katalánsko oznámilo výsledky referenda, parlament zasedne v úterý

Ukázal se pravý opak a Puigdemonta volby posílí i směrem navenek. Otázkou je, co nyní udělá Madrid, který vnutil článkem 155 španělské ústavy přímou správu nad Katalánskem. Jestli se zachová racionálně a přihlédne k aktuální situaci, nebo bude pokračovat s EU v dosavadním přístupu. Volby v Katalánsku každopádně pro madridskou vládu dopadly nejhůře, jak mohly.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace