Katastrofa, kterou je pro svět Islámský stát, bude zničena ještě větší katastrofou?

Katastrofa, kterou je pro svět Islámský stát, bude zničena ještě větší katastrofou?
Autor: Redakce|Popisek: Ebola v ISIS?
04 / 01 / 2015, 08:45

4.1.2015 / Hrozí, že apokalypsa, jejíž dosah si neumíme ani představit, zlikviduje Irák i Sýrii? A pokud se tak stane lze zastavit její další šíření? Může jít o hrozbu pro lidstvo, jaká dosud nemá obdoby?

WHO má podezření, že několik džihádistů v Mosulu je nakažených ebolou. Jde o nenápadný začátek krize, s jakou se současná civilizace dosud nesetkala?

O ebole na území ovládaném islamisty se zmiňují kurdské (list Xendan) a irácké zdroje (list al Sabáh), ovšem pravdivost zpráv není dosud ověřena. „Irácká vláda nám nepotvrdila, že jde skutečně o ebolu," řekla mluvčí WHO Cristy Feigová.

Organizace přesto informace nepodceňuje a snaží se kontaktovat „oficiální" místa IS. Možná epidemie eboly na území ovládaném Islámským státem by byla hrozbou pro celý svět, který by nebyl schopen pomoci miliónům nakažených obětí epidemie.

Zatím existuje jen podezření, že několik radikálů bylo údajně přijato do nemocnice v Mosulu s příznaky, které mohou odpovídat nákaze ebolou. Tu na území Islámského státu mohly zavléct skupiny islamistů ze západní Afriky, která se právě potýká s epidemií smrtícího viru.

V Mosulu byly popraveny desítky lékařů, kteří odmítli ošetřit zraněné džihádisty. Úroveň lékařské péče o nakažené ebolou v Mosulu tak bude podobná jako v případě morových ran ve středověku.

Hrozba šíření nemoci na území Islámského státu je bohužel více než reálná. Kdo a jak šíření epidemie zastaví, pokud se podezření potvrdí?

Psali jsme také:

Islámský stát - bezpečnostní hrozba číslo jedna

Analýza dat z mobilních telefonů může zastavit šíření virových nemocí

Všechno, co byste měli vědět o ebole....a možná vám to neřekli

Zranitelnost západního světa odhalila ebola

Ebola! Směšná panika nebo děsivá ignorance? Obojí.

Rada bezpečnosti OSN: epidemie eboly v Africe je "hrozbou pro mezinárodní mír a bezpečnost"

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace