Kauza CASA: Soudem odmítnutý posudek připravil rozvědčík StB. Proč nebylo absurdně dlouhé stíhání zastaveno už dávno?

Kauza CASA: Soudem odmítnutý posudek připravil rozvědčík StB. Proč nebylo absurdně dlouhé stíhání zastaveno už dávno?
Autor: pixabay.com
19 / 10 / 2020, 14:00

Minulý týden v pátek padl konečně verdikt ve vleklé kauze nákupu letounů CASA, v níž figurovala bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ta i bývalý ředitel sekce vyzbrojování na ministerstvu obrany Jiří Staněk byli nakonec zproštěni viny. Proč to muselo ale trvat tak dlouho?

I když nemá Parkanová a Staněk zcela vyhráno, protože státní zástupce se proti rozsudku odvolal, páteční verdikt v praxi jasně ukázal, jak snadné je se stát obětí justiční zvůle. Tento osud potkal bývalou ministryni spravedlnosti Parkanovou. A přitom se zdálo, že státní zástupce Kořán má řádně nabito. Argumentoval hlavně posudkem od firmy American Apraisal, který měl jasně dokazovat vinu Parkanové i Staňka, jež měli způsobit českému státu škodu ve výši několika stovek milionů korun.

Posudek měl být hlavním trumfem obžaloby, nicméně byl rozbit dalšími několika posudky, kterými pro změnu argumentovala protistrana. Soudkyně Markéta Binderová pak byla nekompromisní a smetla posudek, o nějž se celou dobu opírala obžaloba, ze stolu. Konstatovala, že byl ,,metodicky a věcně nesprávný". Binderová v závěrečné řeči rovněž v pátek prohlásila, společnost American Apraisal nedisponovala dostatkem informací při oceňování letadel CASA. Předsedkyně senátu došla k jednoznačnému závěru, že nebylo prokázáno obžalobou, že ČR vznikla nějaká škoda. 

Martin Schmarcz ve svém komentáři ,,Slepá, nebo zaslepená spravedlnost? Parkanová je oběť prokurátorské zvůle" zveřejněném na serveru Info.cz v této souvislosti připomíná dvě důležité věci. Zaprvé posudek byl vypracován šéfem firmy American Apraisal Jiřím Krchem, který figuroval před rokem 1989 jako rozvědčík StB, a za druhé si klade Schmarcz klíčovou otázku: Proč státní zástupce již dávno předtím nezastavil stíhání Parkanové a Staňka, které bylo od začátku argumentačně na vodě a opíralo se v podstatě o vadný posudek, vypracovaný navíc firmou, řízenou ,,estébákem"? 

Nepřímo tak Schmarcz odkazuje k tomu, že kauza CASA mohla být vyrobena na politickou objednávku s cílem bývalou ministryni spravedlnosti úplně na veřejnosti zničit. To se na druhé straně mohlo hodit svého času ,,do krámu" nově nastupující politické garnituře v podobě hnutí ANO 2011 a Andreje Babiše k očerňování bývalé Topolánkovy vlády a jejích ústředních figur, tedy nejen bývalé ministryně spravedlnosti, ale také exministra financí Miroslava Kalouska, který byl nejhlasitějším obhájcem Parkanové.

Byla tedy spravedlnost v kauze CASA dlouhou dobu slepá? Nezbývá než odpovědět kladně a přitom doufat, že podobný případ se již nebude v budoucnu opakovat, neboť podobné kauzy vrhají na naši justici dlouhý stín nedůvěry.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace