Kauza Huawei – proč jsme v Evropě první?

Kauza Huawei – proč jsme v Evropě první?
Autor fotografie: flickr.com (public domain)
19 / 12 / 2018, 20:30

17. prosince 2018 vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) varování před použitím technických nebo programových prostředků firem HUAWEI Technologies a ZTE Corportion.

Dokument je zajímavý tím, že se ani nesnaží tvrdit, že by byl HUAWEI usvědčen z kybernetické špionáže. Důvody pro vydání varování jsou tyto tři:

1. Politické a právní prostředí Čínské lidové republiky,

2. Údajné zprávy o tom, že společnosti HUAWEI a ZTE jsou organizačně a personálně propojeny se státem,

3. Tvrzení, že Čína provádí špionáž v cizích zemích včetně ČR, a že dle čínských právních předpisů jsou v tom státním orgánům povinni občané a firmy pomáhat (a tudíž by firmy HUAWEI a ZTE mohly pomáhat).

17. prosince 2018 reaguje premiér Andrej Babiš způsobem, ze kterého vyplývá, že o rozhodnutí ředitele NÚKIB předem nevěděl a nebylo s ním konzultováno, ačkoliv může mít zásadní zahraničně politické dopady na naši zemi.

psali jsme: NYT: Hackerům se tři roky dařilo číst zprávy diplomatů EU

18. prosince 2018 prosince ředitel NÚKIB Dušan Navrátil reagoval s tím, že kritice pana premiéra rozumí, ale že když zjistí ohrožení kritické infrastruktury, tak musí NÚKIB jednat bezodkladně.
Mluvčí NÚKIB Radek Holý tomu celému nasadil korunu, když sdělil, že způsob jednání NÚKIB zohledňuje závažnost hrozby, a v této věci NÚKIB použil nejnižší možnou reakci – varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti.

Pokud si celou situaci shrneme, tak premiér naší země nebyl informován o rozhodnutí ústředního úřadu státní správy, které zřejmě bude mít závažné hospodářsko-politické důsledky. Ředitel úřadu skutečnost, že premiér nebyl informován, omlouvá naléhavostí, aby pak tiskový mluvčí ředitele sdělil, že hrozba vlastně není tak akutní, když na ni reagují nejnižším možným stupněm varování.

psali jsme: V dnešní době dosahuje kyberkriminalita větších zisků než narkobyznys, říká bývalý šéf analytiky ÚOOZ Jiří Ráž

19. prosince 2018 bylo na serveru lupa.cz zveřejněno prohlášení Arne Schönbohma, ředitele Spolkového úřadu pro bezpečnost informační techniky (BSI). Ten přímo uvedl, že nemůže HUAWEI obviňovat ze špionáže a nařizovat zákaz používání jeho technologií, když pro podezření chybí jakýkoliv důkaz!

V článku je rovněž zmíněna skutečnost, že HUAWEI v Bonnu otevřel svou speciální pobočku, ve které sdílí s německými úřadu zdrojové kódy a umožňuje jim přístup k dokumentaci a hardware. Němečtí odborníci nikdy nic škodlivého nenašli.

Dále je třeba vzít v úvahu skutečnost, že téměř po celý rok 2018 britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost vládních komunikací (NCSC) podrobně prověřovalo činnost firmy HUAWEI s tím, že nenašlo žádný důkaz o kybernetické špionáži. NCSC žádalo po HUAWEI vyšší transparentnost, na čemž se s firmou nakonec dohodlo. Server lupa.cz pak 5. prosince 2018 přinesl informaci, že Velká Británie nenasadí technologie HUAWEI na „core“ části 5G sítě, ale že jinak bude firma HUAWEI důležitým partnerem a její technologie budou používány pro ostatní části sítě.
Zbývají tedy tři otázky:

1) Proč je Česká republika v celé EU první a jediná, která takto postihuje firmu HUAWEI (a ZTE)?

2) Má NÚKIB lepší informace než německé a britské státní úřady, které jsou jinak mnohonásobně větší, mají násobně větší rozpočty, technologické možnosti a zkušenosti?

3) Proč nebyl dopředu informován předseda vlády v situaci, kdy NÚKIB svým rozhodnutím zásadním způsobem ovlivní fungování státu?

 

Autor: Mgr. Jiří Ráž, jednatel společnosti Supreme Analytics s.r.o.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace