Kauza motorkář policista graduje. Poslanec volá po změně zákona“ „Ať pachatel vezme veškerou zodpovědnost na sebe.“

Kauza motorkář policista graduje. Poslanec volá po změně zákona“ „Ať pachatel vezme veškerou zodpovědnost na sebe.“
10 / 10 / 2018, 10:45

Poslanec Bezpečnostního výboru Robert Králíček (ANO) navrhl v souvislosti s kauzou policisty Šimona Vaice, který zastavil před rokem v pražském Husákově tichu nebezpečného motorkáře, změnu trestního zákoníku v tom duchu, aby za veškeré následky nesl obecně zodpovědnost pachatel.

 

„ Absolutně stojím za policejními odbory, které říkají: „Policisté musí vykonávat službu s vědomím, že pokud dodržují zákony tohoto státu, bude právo stát na jejich straně. Lze se obávat, že opačný přístup by vedl k rezignaci policistů …. Sejdu se s právníky ke změně trestního zákona tak, aby pachatel přejal veškeré následky a důsledky svého protiprávního jednání na sebe,“ uvedl na svém profilu Králíček.

Své vyjádření ještě následně zasadil do širších souvislostí. „ Neustále slýchám na podvýboru pro polici, jaký je podstav, jak se nedaří nábor nových policistů a pak se divíme, když v evidentním případu je namísto pochvaly policista popotahován po soudech a vyslýchán GIBSem. Je nespravedlivý zákon zákonem? Sejdu s právními experty , abychom to paragrafově narovnaly,“ uvedl pro SM Králíček. Podporu policistovi vyjádřilo v prohlášení rovněž vedení Policie ČR a policejní odbory.

Policista Šimon Vaic loni v červenci použil auto jako zátaras, když chtěl zastavit motocyklistu, kterého podezřívali z toho, že má platný zákaz řízení a který na výzvy k zastavení nereagoval. Motorkář do auta narazil v téměř 130kilometrové rychlosti, s těžkými zraněními skončil v nemocnici. Dva policisté v autě byli zraněni lehce.

Policisté na místě nehody podle dřívějšího vyjádření policejního mluvčího nenašli ani známku po brzdné stopě motocyklu. Generální inspekce bezpečnostních sborů ale vycházela ze znaleckého posudku, podle něhož řidič nemohl policejní auto do poslední chvíle vidět, protože vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu. Motorkář tak srážce podle posudku nemohl zabránit. „Bylo tak porušeno omezení stanovené ustanovením § 53 odst. 5 zákona o Policii ČR, tedy aby osobě, proti níž je použito donucovacího prostředku, nezpůsobil újmu zřejmě nepřiměřenou povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání,” uvedl v minulosti mluvčí GIBS Martin Strouhal.  GIBS nicméně spolupracoval a postupoval v trestním řízení v souladu s právním názorem dozorujícího státního zástupce, který je v dané trestní věci pro inspekci závazný.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace