Kauza Murín na pokračování. Co zatím víme?

Kauza Murín na pokračování. Co zatím víme?
31 / 03 / 2018, 11:00

Kauza Murín plní již několik týdnů prakticky všechna média a pro nemálo z nich je případ šéfa GIBS již předem jasný - jedná se o snahu premiéra v demisi Andreje Babiše zbavit se Michala Murína a ovládnout policii, aby pak mohl ovlivňovat svou kauzu Čapí hnízdo.

Fakta však nejsou zdaleka jednoznačná. Co zatím víme o této kauze, která hýbe mediálním prostorem? Babiš již na konci února vyzval Murína k demisi. V polovině března pak oznámil, že zprostí Murína funkce. Premiér, který má GIBS výlučně ve své gesci, pak zahájil s Murínem kázeňské řízení pro údajné spáchání přestupku.

psali jsme: GIBS zasahuje v Praze kvůli ovlivňování trestních řízení. V hledáčku má advokátní kanceláře

Podle Babiše je Murín nebezpečí pro demokracii, protože šéf GIBS se měl za nestandardních okolností scházet s expolicistou Igorem Gáboríkem (Security magazín informoval), jenž údajně vynášel informace z policie za úplatu, a měl být napojen na kontroverzního lobbistu Ivo Rittiga. Připomeňme, že Gáborík figuruje jako obviněný v kauze Beretta.

Podle vrchního zastupitelství měl navíc šéf GIBS zdržovat vyšetřování úniku informací, když odmítl vysvětlit, od koho se dozvěděl, že inspekce prověřovala někdejšího náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho.

Murín pochybení odmítá a hodlá se proti Babišově kroku bránit. 

psali jsme: Výzva k rezignaci šéfa GIBS aneb jak to bylo s Murínem a Gáboríkem

Česká mainstreamová média mají však většinou jasno - Babišův tah má odstranit Murína z funkce proto, aby ovlivnil své vyšetřování v kauze Čapí hnízdo a spojují automaticky Babiše s olomouckými státními žalobci, kteří mu mají ,,jít na ruku". Nechme však případ bez emocí řádně vyšetřit. Security magazín přinese čtenářům exkluzivní rozhovor s šéfem GIBS Michalem Murínem, který kauzu okomentuje ze svého pohledu.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.