Kauza "prezidentovy trenýrky" má svou dohru. Bude odvolán šéf ochranky

Kauza &quote;prezidentovy trenýrky&quote; má svou dohru. Bude odvolán šéf ochranky
22 / 09 / 2015, 13:30

Hrad už vyvodil důsledky akce recesistické skupiny Zthohoven, která o víkendu vyvěsila na Pražský hrad místo prezidentské standarty obří rudé trenýrky. Vyhozen má být ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres.

Šéf ochranky prezidenta přitom asi nebude jediný, očekávají se i další personální změny. Petra Dongrese musí z pozice odvolat policejní prezident Tomáš Tuhý, nicméně neočekává se, že by nerespektoval vůli Hradu. Členové Zthoven pronikli na střechu Pražského hradu převlečení za kominíky, stáhli prezidentskou standartu a nahradili ji již zmíněným kusem spodního prádla. Nikdo z bezpečnostních složek Hradu incident nezaznamenal, vše vyplulo na povrch zasláním informace přímo členy skupiny médiím. Dnes o odvolání Dongrese promluvil sám prezident.

"Nechci se vyjadřovat ke třem blbečkům, kteří ani nevědí, že prezidentská standarta je státním symbolem a netýká se žádného konkrétního prezidenta, ale samozřejmě, že ochranka selhala. To znamená prvním důsledkem je odvolání dosavadního ředitele policejní ochrany," řekl pro ČTK prezident Miloš Zeman.

Podle vyjádření na svém oficiálním webu Ztohoven šlo akcí o to ukázat pravou standartu prezidenta Miloše Zemana a rudá měla asociovat jeho vztah k Číně a Rusku. Ke kauze se vyjádřil již o víkendu mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, který akci přirovnal k hanobení symbolů české státnosti za nacismu. Věc nyní vyšetřuje policie.

Tagy článku