Kauza s úniky dat z policejních databází pokračuje! Stopy vedou do sektoru soukromé bezpečnosti k firmě Falcon Security

Kauza s úniky dat z policejních databází pokračuje! Stopy vedou do sektoru soukromé bezpečnosti k firmě Falcon Security
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
29 / 05 / 2017, 15:45

Kauza s únikem citlivých dat má další pokračování. Stále se objevují nové informace, které přesněji popisují složitý řetězec policistů a soukromých podnikatelů v oblasti privátní bezpečnosti, kteří s takto nelegálně získanými daty dále nakládali a obchodovali.

Kauza úniku dat z policejních a soudních databází, v níž bylo již minulý týden sděleno 18 obvinění z trestných činů neoprávněného přístupu k počítačovému systému a datovému nosiči informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, podplácení a nadržování celkově poukazuje na skandální úniky dat z centrálních databází státní správy.

Nyní na veřejnost unikla informace, že se získanými citlivými informacemi ze spisů a databází měla obchodovat i bezpečnostní služba Falcon, jejíž jednatel, známý právník pan Václav Kvíčala je rovněž jedním z obviněných a rovněž stíhán vazebně. Jak se podařilo Security magazínu zjistit, společnost Falcon zajišťuje bezpečnostní služby například pro FK Sparta Praha či obchodní dům Kotva. Vyvstává zde tedy otázka, kteří klienti zmiňovaných bezpečnostních služeb tato data využívali a k jakým účelům. V případě prokázání viny by se tak sám pan Kvíčala dopustil porušení kodexu společnosti hned v prvním bodě (viz. www.falconsecurity.cz).

Během probíhajícího vyšetřování, které vede Národní Protidrogová centrála, se stále objevují nové skutečnosti o spolupráci skupiny podnikatelů a policistů z bývalého ÚOOZ. Do kauzy jsou zapleteni i někteří bývalí příslušníci GIBS. Na únicích dat se podílely kromě bývalých policistů i právnické osoby. Konkrétně bezpečnostní agentury CS Solution a HMS Security, které tato nelegálně získaná data nabízeli dále k prodeji svým klientům. Vzhledem k závažnosti kauzy je na některé obviněné uvalena koluzní vazba, tedy existuje zde důvodná obava z maření vyšetřování a ovlivňování případných svědků.

Celá kauza, jejíž vyšetřování stále pokračuje, poukázala na ostudné selhání spolehlivosti i kontrolních mechanizmů na straně policie i soudů. Z celé kauzy plyne zvláštní pachuť až přílišné jednoduchosti a suverenity, se kterou bylo možné data získávat a dále obchodovat. Celá situace je o to ostudnější, že jí samotnou nemůže kvůli střetu zájmů šetřit GIBS, který by k tomu měl mít nejvyšší mandát, ale Národní protidrogová centrála.

Celé vyšetřování kauzy Security magazín podrobně sleduje a průběžně Vám budeme přinášet další informace.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.