AKTUALIZOVÁNO / Lhali Američané o důvodech vydání Libanonce do USA? Jednalo se o obchod se zbraněmi?
4.2. 17:00 / Pražský městský soud rozhodl o okamžitém propuštění Libanonce Alího Fajáda z vazby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nepovolil jeho vydání do USA. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Úvahy o tom, že propuštění pěti Čechů z Libanonu souvisí s Fajádem, poprvé oficiálně potvrdil ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který řekl: „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané,“ prohlásil v rozhovoru Stropnický. (zdroj: iDnes.cz)
K této větě vydalo Ministerstvo obrany ČR v 17.50 následující tiskové prohlášení:
„Mé vyjádření pro HN bylo uvedeno v širším kontextu souvislostí, které jsou pro tento případ důležité. Jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující a nepopisuje komplexně složitou podstatu kauzy. Chci plně podpořit vyjádření ministra zahraničních věcí, že vláda s teroristy nevyjednává. Za nejpodstatnější pak považuji, že v tuto chvíli je již všech pět českých občanů v pořádku na našem území. Do prošetření celé události se zdržím jakýchkoliv dalších komentářů.“
Česko podle serveru Neovlivní.cz záměr vyměnit své občany držené v Libanonu za Fajáda, který byl v české vazební věznice, se Spojenými státy konzultovala. USA žádaly Česko o vydání Fajáda kvůli údajné spolupráci s teroristy. Skutečným důvodem tlaku na vydání Fajáda totiž možná nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje, uvádí internetový deník.
Nedlouho poté, co dnes po poledni letoun s Čechy odstartoval z Bejrútu, byl propuštěn z vazby i Libanonec Alí Fajád. Vládní letecký speciál s pěticí Čechů unesených v Libanonu přistál dnes po 16:00 na vojenském letišti v pražských Kbelích. Unesené Čechy by nyní měla podle dřívějších informací čekat zdravotní kontrola. (Zdroj: ParlamentniListy.cz)
4.2. 4:45 / Vloni v prosinci pražský vrchní soud potvrdil, že Ali Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Fajád sice prozatím stále zůstává v Česku, možná prý nakonec skončí v Libanonu. Stane se tak kvůli tomu, že pětice Čechů padla v Libanonu do léčky a teď bude za Fajáda vyměněna?
Alí Fajád je v Česku od dubna 2014 ve vazbě a čelí obvinění ze spolupráce s teroristy. O jeho vydání, které již povolil soud, žádají Prahu Spojené státy. Hrozí mu až doživotí. S extradicí musí souhlasit ministr spravedlnosti Jiří Pelikán. USA tvrdí, že Fajád a jeho spolupracovníci chtěli prodat kokain a zbraně vládním agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.
Podle libanonského deníku An-Nahár pětice Čechů propuštěná po půlročním pohřešování v Libanonu nebyla unesena. Češi prý pobývali v Libanonu jako hosté na utajovaném místě a libanonské bezpečnostní zdroje o nich věděly. Cílem tohoto teatrálního spiknutí bylo prý vytvořit tlak na české úřady a přinutit je tím k propuštění agenta Hizballáhu Alího Fajáda zadrženého v ČR v rámci zatýkání, jehož cílem byli členové Hizballáhu působící v Evropě, napsal list.
Šéf civilní rozvědky (Úřadu pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) Jiří Šašek se včera od informací, která média v posledních dnech zveřejnila v souvislosti s případem únosu Čechů v Libanonu a roli českých tajných služeb, "důrazně distancoval". Informace označil za lživé. Mají prý za cíl poškodit dobré jméno české civilní rozvědné služby.
ÚZSI prý díky zprávě z ministerstva zahraničí totiž údajně věděl o tom, že Libanonci českým diplomatům v Bejrútu vyhrožovali odvetou za Fajádovo zatčení. O tomtéž varování ale údajně neměla tušení armádní tajná služba (Vojenské zpravodajství- VZ), ta civilní jí totiž informaci nepředala, napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Zatímco ÚZSI údajně nabídku považoval za past, VZ poslalo do Libanonu svého důstojníka Martina Psíka, kterého také unesli.
Ministra zahraničí Lubomír Zaorálka prý překvapila informace, že mezi pěti zadrženými lidmi byl i pracovník tajných služeb. Uvedl to ve včerejším rozhovoru v České televizi.
Ve stejném pořadu redaktor Jaroslav Kmenta k celé kauze prohlásil, že je nade vší pochybnost přesvědčen o léčce libanonských tajných služeb, které se ze všech sil snaží o to, aby Fajád zmizel z tohoto regionu. „Já jsem přesvědčen, že se celá pětice dostala do léčky libanonských tajných služeb, do které jsme prostě spadli,“ zdůraznil Kmenta.
Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda dal Kmentovi za pravdu. „V České republice se neutají vůbec nic, a to je alarmující. Na mě to dělá dojem, že to, co říká pan Kmenta, se mi jeví jako velmi důvěryhodná informace. Protože k tomu osvobození došlo tak hladce a rychle, znamená to, že nastala nějaká dohoda. A je otázka, na jaké podmínky česká strana přistoupila."
Podle Kmenty je to "největší selhání českých zpravodajských služeb. Libanonské tajné služby si s námi pohrály jako kočka s myší. Já si myslím, že v tom hrála roli i osobní rivalita mezi jednotlivými pracovníky tajných služeb. Pokud to tak je, je to velký problém....My jsme se tu vlastní blbostí dostali do situace, kdy česká vláda prostě musela kývnout na záchranu těch pěti Čechů. Nejsme dost velká mocnost na to, abychom si mohli říci: Tu pětici Čechů tam pohřbíme. Nebo podnikneme velkou osvobozovací operaci,“ shrnul novinář. Zdroj: ParlamentniListy.cz
Tagy