Kauza Vitásková: odvolací soud dnes znovu o jediném nepřímém důkazu

Kauza Vitásková: odvolací soud dnes znovu o jediném nepřímém důkazu
Popisek: Alena Vitásková
08 / 01 / 2018, 18:30

Zda bude bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková odsouzena k 8,5 rokům vězení začal dnes rozhodovat Vrchní soud v Olomouci. Proti Vitáskové neexistují podle mnohých právníků přímé důkazy. Vrchní soud v Olomouci zřejmě z těchto důvodů přistoupil k neobvyklému rozsahu projednání odvolání při veřejném zasedání. Nevinu Vitáskové podporuje i prezident Miloš Zeman, který o ní prohlásil, že bojuje proti mafii a dostala trest jako za vraždu. Kauza se týká licencí solárních parků na Chomutovsku ve vlastnictví miliardáře Zdeňka Zemka.

Odsouzena bez důkazů

Dnes již bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu byla zatím nepravomocně odsouzena k 8,5 rokům vězení na základě jediného nepřímého důkazu – emailu od její podřízené Michaely Schneidrové. Brněnský soud z uvedeného emailu vyvodil, že Vitásková měla Schneidrové dávat pokyny ohledně zastavení řízení, kterým měly uvedené elektrárny přijít o licence k provozu. Soud ani policie přitom nijak nedokázal, že by Vitásková dávala Schneidrové jakékoliv pokyny, že by její email vůbec četla nebo na něj reagovala.

psali jsme: Návštěva prezidenta Miloše Zemana do Ruska. Měla jsem čest být členem této mise

Nepřímé důkazy lze v trestním řízení přitom použít pouze pokud tvoří jakýsi logický řetězec. Jediný nepřímý důkaz tak k odsouzení alespoň podle teorie nestačí. To ale bylo brněnskému senátu v čele se soudcem Novotným jedno a opřel se o pouhé dohady výkladu postupu Schneidrové. Uvedený postup „překonává politické procesy v padesátých letech“, jak se v minulém týdnu vyjádřil na Parlamentních listech i bývalý 1. místopředseda Energetického regulačního úřadu, Ivan Noveský, s tím, že ale „na toto by si netroufli ani tehdejší soudci“.

Jediný zodpovědný neodsouzen

Jako jediný v prvním stupni nebyl v dané kauze odsouzen bývalý ředitel odboru licencí, dnes již zesnulý Luděk Pražák, který na Energetickém regulačním úřadu působil již za předchozího vedení předsedy Josefa Fiřta. Pražák měl jako jediný prokazatelné „mimoúřední“ styky právě se Zemkem, který si u něj doma pochutnával na pečené husičce, jak si trefně poznačila manželka tohoto úředníka do svého deníčku, který policie zabavila při domovních prohlídkách.

psali jsme: Kauza Vitásková: Zpráva jako z paluby Titaniku

Pražákova část případu byla brněnským soudem vyloučena k samostatnému projednání, a to z důvodu dlouhodobé nemoci Pražáka. Krajský soud v říjnu 2016 Pražáka zprostil obžaloby, a to z toho důvodu, že dospěl k názoru, že jednotlivé kroky, které pan Pražák činil, nutně nemusely být vedeny zlým úmyslem. Státní zástupce podal proti tomuto výroku odvolání. Vrchní soud v Olomouci koncem loňském roku trestní stíhání Pražáka zastavil, neboť obžalovaný zemřel.

Předseda senátu Ivo Lajda nařídil veřejné projednání věci a plánuje i výslechy všech obžalovaných včetně samotné Vitáskové. Celé projednání je přitom naplánováno do příští středy. Redakce Security Magazínu bude případ nadále sledovat.   

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová 

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace