Kauza „Vydojených lístků“ za půl miliardy: Mezi hlavní obviněné patří bývalý šéf TV Prima Martin Dvořák, jeho matka a „Vekslák z Monaka“ Ivo Rittig

Kauza „Vydojených lístků“ za půl miliardy: Mezi hlavní obviněné patří bývalý šéf TV Prima Martin Dvořák, jeho matka a „Vekslák z Monaka“ Ivo Rittig
Popisek: Ivo Rittig a Martin Dvořák
23 / 10 / 2018, 18:00

Ukradli půl miliardy, nebo je to jen divadlo pro média, jak tvrdí jeden z obžalovaných, bývalý šéf TV Prima Martin Dvořák? Soud začal rozplétat kauzu s jízdenkami pražských Dopravních podniků a praní špinavých peněz.

V kauze je 17 obviněných. Nejvýraznějšími postavami je bývalý šéf TV Prima a Dopravních podniků pan Martin Dvořák (48), který měl zajistit nevýhodný tisk jízdenek a ovlivnit výběrové řízení a lobbista Ivo Rittig (56), který se měl postarat o vyprání peněz v daňových rájích. Oba i dalších 15 obviněných vše popírají. V případě prokázání viny hrozí obviněným trest kolem osmi let vězení.

Martin Dvořák před soudem ve své řeči prohlásil, že celé je to jen divadlo pro média, že k žádnému podvodu nedošlo. „Média vytvořila bublinu, která má vzbudit dojem, že vlády primátora Pavla Béma bylo všechno špatně,“ řekl u soudu Dvořák.

Policie však údajně shromáždila dostatek důkazů o opaku. Politik Pavel Bém (ODS) byl primátorem hlavního města Prahy v letech 20022010. Mnozí pozorovatelé jeho éru označují lakonickou větou: „Chrochtali příliš hlasitě.“ Případ Vydojených lístků pak bývá označován za velmi sofistikovaný podvod, cinknutý bezstarostností, že jim zase všechno projde.

Podle obžaloby byl Dvořák a Rittig součástí organizované skupiny, ve které hrála důležitou roli tiskárna Neograph a firma Cokeville Assets z Panenských ostrovů, na jejíž konto putovalo 17 haléřů z každé prodané jízdenky. Maskování prý zajistila fiktivní poradenská a zprostředkovatelská smlouva. Klíčovým hráčem byla zřejmě i právní kancelář Šachta & Partners, která pracovala pro Dopravní podnik.

Mezi obžalovanými je i Dvořákova matka, developerka Marie Nováková (72). Ta podle policie nakupovala nemovitosti (například na Madeiře) právě za peníze, které její syn „vydojil“ z Dopravních podniků.

Policie v souvislosti s kauzou Vydojených lístků zabavila rozsáhlý majetek sedmi obviněným. Mimo jiné zabavila Dvořákovi byt v Krakovské ulici, kde má hlášeno trvalé bydliště on i jeho matka, několik nemovitostí (bytů a rodinných vil) a pozemků.

Mezi obviněné patří také bývalý právník šéfa TV Nova Vladimíra Železného pan Aleš Rozehnal (obstavený byt v centru Prahy) nebo manažer Peter Kmeť, který si odpykává trest tři roky vězení za tunelování petrochemické společnosti. Zaplombovaných nemovitostí je za stovky milionů korun.

Obviněný Ivo Rittig, který žije s rodinou v Monaku, je považován za považovaný za „vlivného zákulisního hráče ODS“čili kmotra. Ve vězení však byl jen jednou, a to ještě před změnou poměrů v roce 1989, kdy ho jako veksláka vedoucího sítě prodejen zavřeli za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.

Případ Vydojených lístků bude u soudu pokračovat v následujících týdnech. Budeme ho pozorně sledovat.

 

Autor: Ondřej Höppner

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.