Kazachstán zachvátily masivní protivládní demonstrace

Kazachstán zachvátily masivní protivládní demonstrace
22 / 05 / 2016, 16:45

Série sobotních demonstrací jsou největší za posledních 10 let.

Kazachstán je svědkem dalších velkých protivládních demonstrací, které vypukly již minulý měsíc. O víkendu vystupňovali demonstranti svou aktivitu ve všech velkých kazašských městech. Důvodem veřejného nesouhlasu je vládní záměr na privatizaci zemědělské půdy a nespokojenost lidí s autoritářským vládnutím prezidenta Nursultana Nazarbajev. Ten tak čelí za 27 let, kdy je u moci, zatím největším protestům.

Protesty, které se také dějí v hlavním kazašském městě Astaně, označily úřady za nezákonné a pohrozily jejich účastníkům policejním zákrokem. V sobotu tak zadržela policie desítky demonstrantů a zabránila ostatním, aby se dostali na hlavní náměstí ve velkých městech. Vstup zatarasila bezpečnostními kordony.

Podle agentury Reuters se nejméně stovka demonstrantů shromáždila u jednoho policejního stanoviště blokujícího vstup na hlavní náměstí v kazašském hlavním městě. Jiné početné skupiny se pak pokoušely dostat na náměstí v dalších městech. Někteří demonstranti zpívali na protest národní hymnu.

Svědci, kteří byli citováni agenturou Reuters, popisují, že policie postupuje při svých zákrocích s brutalitou. Nahání vybrané demonstranty a ty pak násilně strká do připravených autobusů. Bezpečnostní složky nakrátko zadržely i dva reportující zástupce Reuters, které ale následně pustily. 

Už počátkem týdne policie a soudy zadržely desítky opozičních aktivistů v různých městech. Ti se chtěli zúčastnit sobotních velkých demonstrací, které měly představovat pomyslný vrchol protivládních aktivit a jež také mířily proti Nazarbajevovi. Kazašský ministr vnitra však zatím odmítl podle Reuters uvést konkrétní čísla zadržených.

Demonstrace jsou také reakcí na výrazné hospodářské zpomalení země a na zhruba 45 procentní znehodnocení národní měny v loňském roce po propadu cen ropy, která je hlavním vývozním artiklem Kazachstánu. Právě nízké ceny ropy byly příčinou prvních menších protestů na počátku února tohoto roku.

Zdroj: iDNES.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace