Kazašský prezident Tokajev: ,,Protiteroristické operace" brzy skončí, byl zmařen pokus o puč

Kazašský prezident Tokajev: ,,Protiteroristické operace&quote; brzy skončí, byl zmařen pokus o puč
Autor fotografie: Esetok, CC BY-SA 4.0|Popisek: Demonstrace v Kazachstánu
11 / 01 / 2022, 09:00

Podle kazašského prezidenta Kasyma-Žormata Tokajeva již brzy skončí protiteroristická opatření a bude nastolen v zemi pořádek. ,,Protiteroristickými" akcemi Tokajev myslí tvrdé kroky namířené proti demonstrantům.

Vlna masových protestů v Kazachstánu si vyžádala téměř 200 mrtvých, 5 000 zatčených a režim autoritářského prezidenta Kasyma-Žormata Tokajeva deklaroval, že již brzy skončí ,,protiteroristické kroky", které kazašští nejvyšší státní představitelé přijali. V pondělí vystoupil Tokajev a vykreslil demonstrace jako ,,nezdařený pokus o puč".

,,Pod pláštíkem spontánních protestů vypukly nepokoje...bylo však jasné, že hlavním cílem je podrýt ústavní pořádek a zmocnit se vlády. Hovoříme tu o nepovedeném puči," uvedl autoritářský kazašský prezident. Ten považuje demonstranty za ,,cvičené bandity" a ,,teroristy", proti nimž bylo nutné rozhodně zakročit.

Podobně jako Tokajev hovořil i ruský prezident Vladimir Putin, který řekl, že Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti zabránila ,,kriminálním živlům" v tom, aby podkopali základy moci v Kazachstánu a ruské jednotky odejdou v okamžiku, až bude nastolen pořádek.

Kazachstán zažil málo obvyklé otevřené protirežimní vystoupení a nespokojenost na začátku ledna, kdy proukly masové demonstrace poté, co bylo oznámeno, že dojde ke zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), jehož cena stoupla na dvojnásobek. Bezpečnostní složky zakročily tvrdě proti demonstrantům a Tokajev se rozhodl potlačit nepokoje silovými prostředky, aniž by projevil vůli se zástupci protestujících jakkoliv vyjednávat.

Zdroj: BBC

Tagy článku