Kazatel Zarkáví burcuje muslimy z Iráku proti okupaci a volá po svobodě. Prý ho ubili vojáci USA v sanitce, ale všechno je zřejmě jinak

Kazatel Zarkáví burcuje muslimy z Iráku proti okupaci a volá po svobodě. Prý ho ubili vojáci USA v sanitce, ale všechno je zřejmě jinak
Popisek: Abú Músa Zarkáví
13 / 04 / 2018, 18:30

Kazatel Abú Músa Zarkáví má stále unikat americkým odstřelovačům a burcovat irácký lid k odboji proti okupantům. Zprávy o jeho dopadení či úmrtí se objevily již několikrát.

Poslední zpráva o jeho smrti se objevila v amerických médiích po krvavém náletu na město Bákubá nedaleko Bagdádu, kde zahynuly stovky civilistů, včetně matek s dětmi.

Podle zpráv amerických médií byl Zarkáví při náletu raněn a poté ubit v sanitce americkými vojáky. To se však  oficiálně nepotvrdilo.

psali jsme: Univerzitně vzdělaná, oblečená jako nenápadná turistka, přesto vraždila. Teroristka Al-Tamimi atentátu v pizzerii nelitovala

Zarkáví kázal na veřejnosti mnohokrát i po své údajné smrti. Podle některých zpráv dál burcuje obyvatelstvo napadené země a volá po svobodě. Před napadením byl Irák prosperující země, která patřila k pilířům stability na ropu bohaté v oblasti.

Vše se změnilo oběšením tamního „krále“ Saddáma Husajna, kterému předcházel útok armády USA. Nyní jen Irák zemí, kde přirozeně bují extrémistické postoje lidu proti okupantům a jejich loutkové vládě.

psali jsme: Seznam nejhledanějších FBI je stále obskurnější: Číslo 1 z roku 2013 ubodalo muže, extremistu, který obtěžoval jeho snoubenku

Zarkáví je sunnitský muslim, který usiluje o boj pod jednou vlajkou společně se šíitskými muslimy. Zlo je pro oba proudy USA a jeho snaha vyvolat co nejvíc konfliktů a obchod se zbraněmi. Tento přístup je základem expanze Islámského státu a ve svém důsledku i příčinou expanze milionů muslimů do Evropy.

Zarkáví pochází z beduínského kmene. V roce 1996 byl v Jordánsku odsouzen na 15 let za ozbrojené aktivity. USA ho obviňují ze všeho, včetně útoku na New York 11. září. Tato vazba však nebyla nikdy potvzena.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace