Každý pátý uprchlík je negramotný, tvrdí vlámská ministryně pro integraci

Každý pátý uprchlík je negramotný, tvrdí vlámská ministryně pro integraci
01 / 02 / 2016, 15:00

Ze všech nových azylantů, které přijala Belgie, je 17 procent úplně nebo zcela negramotných, uvedla to ministryně pro integraci Liesbeth Homansová.

"Na rozdíl od dřívějších očekávání, že uprchlíci budou vysoce kvalifikovaní lékaři a zubaři, vidíme podle prvních integračních programů, že 17 procent azylantů nemá vůbec nebo malé znalosti psaní a čtení (respektive 11 a 6 procent). Rovněž se jedná o osoby s nízkou kvalifikací," uvedla Homansová pro deník De Morgen

Podle údajů belgického ministerstva byl počet negramotných v integračních programech v posledních několika letech kolem osmi procent. Homensová dodala: "Tak to je výzva. Musíme dát lidem příležitosti a tito lidé je potřebují". 

Pro lepší integraci nových cizinců navrhuje například české ministerstvo vnitra jenom pro letošní rok vyčlenit částku přes 54 milionů korun, které budou s největší pravděpodobností čerpat nevládní neziskové organizace. Doposud, od roku 2006 to bylo každoročně „pouhých“ 25 milionů korun. 

V loňském roce se integračních programů zúčastnilo 19 477 osob, což je nárůst o deset procent proti roku 2014. Uprchlíci pocházejí nejčastěji ze Sýrie, Iráku, Somálska, Afghánistánu a Eritreje. Stejně tak se snižuje průměrný věk uprchlíků, kteří se zapojují do těchto kurzů. Zatímco věková skupina 18 až 24 let byla dříve zastoupena v celkovém počtu 18 procenty, nyní je to až 27 procent.

V sousedním Německu jsou odhadovány náklady na integraci a vzdělávání uprchlíků až 21 miliard eur.

V článku "Bude mít Evropa problém s dlouhodobou integrací uprchlíků?" ze září loňského roku jsme zveřejnili komentář prestižního deníku The Time, ve kterém se zamýšlí nad problémy, se kterými se mohou evropské státy potýkat v dlouhodobém horizontu právě v oblasti integrace cizinců.

Údaje o dosaženém vzdělání žadatelů o azyl zveřejnilo i Rakousko. 77 procent má pouze základní vzdělání, 4,1% je vyučeno, 1,3% má středoškolské vzdělání, 9,1% má vyšší odborné a pouze 5,8 procenta azylantů má vysokoškolské vzdělání.

Nejvíce migrantů je ze Sýrie (6810), Afghánistánu (4789) a Ruska (3,378). Výrazněji jsou také zastoupení Iráčané (1125) a Íránci (1085). Úřady ale upozorňují na zkreslené údaje, které se mohou změnit po provedení tzv. "kompetenčních kontrol" u žadatelů o azyl. Kontroly slouží pro přesnější určení možnosti zaměstnání a jen v letošním roce jimi projde více než 10.000 lidí. Zdroj: diepresse.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace