Kde končí zbraně od CIA a Saúdské Arábie?

Kde končí zbraně od CIA a Saúdské Arábie?
Autor fotografie: DVIDSHUB / Pod licencí Creative Commons Attribution 2.0 Generic|Popisek: Ilustrační foto (8th Commando Kandak RPG and heavy weapons training)
27 / 06 / 2016, 07:45

Zbraně, které posílala americká CIA a Saúdská Arábie do Jordánska pro syrské povstalce, byly systematicky kradeny jordánskými zpravodajci a prodávány na černém trhu.

Washington (ČTK) -  Napsal to americký deník New York Times s odvoláním na anonymní americké a jordánské úředníky. CIA i FBI se k tomu odmítly vyjádřit. Jordánský vládní mluvčí informaci popřel. Zbraně byly identifikovány podle jejich sériových čísel a mělo se jednat o kalašnikovy, minomety, protitankové řízené střely a další zbraně.

"Zbraně našich bezpečnostních institucí jsou přesně sledované, s nejvyšší disciplínou," prohlásil vládní mluvčí Muhammad Múmaní. Informace, že by jordánští zpravodajci byli zapleteni do jakýchkoli krádeží zbraní, označil za "absolutně nesprávné".

Podle NYT si Američané a Saúdové na krádeže v minulosti stěžovali a jordánská rozvědka prý poté několik důstojníků zatkla. Podle anonymního zdroje NYT si zpravodajci za ukradené zbraně prodané v Jordánsku na černém trhu kupovali drahá terénní auta a další luxusní zboží. 

Podle deníku New York Times byly některé z těchto ukradených zbraní použity začátkem listopadu v Ammánu při střelbě v policejním tréninkovém středisku, která si vyžádala dva mrtvé Američany a tři další oběti (jednoho instruktura z JAR a dvou z Jordánska). Deník New York Times na to přišel ve společném pátrání s katarskou televizí Al-Džazíra.

Listopadový incident se stal ve výcvikovém středisku, které založily Spojené státy východně od Ammánu v roce 2003. Výcvikem tam procházejí zejména příslušníci palestinských a iráckých bezpečnostních sil. Již vycvičilo na 53.000 policejních důstojníků z Iráku, 8000 Palestinců a mnoho dalších z jiných arabských zemí. Útočníkem byl jordánský důstojník, který ve středisku pracoval jako instruktor a při incidentu byl zabit.

Jordánský policista zastřelil americké instruktory v tréninkovém středisku v Ammánu

Výcvikový program pod kódovým označením Sycamore řídí americká CIA a rozvědky některých arabských zemí. Jeho cílem bylo od roku 2013 ozbrojit povstalce bojující proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Největšími přispěvateli do programu jsou USA a Saúdská Arábie, která dodává jak zbraně, tak velké částky peněz, píše deník New York Times. 

Tagy článku