Kdo chce prosadit přísnější směrnici Evropské komise o držení zbraní?

Kdo chce prosadit přísnější směrnici Evropské komise o držení zbraní?
03 / 06 / 2016, 07:00

Mezi příznivce přísnější regulace střelných zbraní patří Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Chorvatsko a Švédsko.

Praha - Česká republika je nejkritičtější ze zemí EU k navrhované směrnici o zpřísnění legálního držení zbraní. Poslancům to dnes při interpelacích řekl premiér Bohuslav Sobotka. Šance na odmítnutí této směrnice, o níž mají příští týden rozhodovat unijní ministři, však nechtěl předjímat.

Nedomyšlený návrh evropské směrnice o zbraních

"Česká republika s vysokou pravděpodobností vyjádří 10. června na zasedání Rady (pro spravedlnost a vnitřní věci) své negativní stanovisko," uvedl předseda vlády. Snahy o zmírnění směrnice podle něj nebyly úspěšné a nizozemské úpravy ji naopak ještě více zpřísňují. "Rada schvaluje tento návrh kvalifikovanou většinou. V tuto chvíli tedy nemohu předjímat, jakým způsobem toto hlasování dopadne," dodal.

Válka s Evropskou komisí o držení zbraní je zřejmě prohraná. Kvůli lžím a manipulaci s fakty

Sobotka také uvedl, že odmítavý postoj ke směrnici mají také Slovensko, Polsko, Rakousko a Švýcarsko. Mezi příznivce přísnější regulace střelných zbraní naopak patří Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko, Chorvatsko a Švédsko.

Sobotka zopakoval, že návrh předkládaný pod záminkou boje proti terorismu by vedl k zákazu statisíců zbraní v Česku. Důvodem je zamýšlené přesunutí většiny poloautomatických zbraní mezi zakázané zbraně. Kritizován je rovněž požadavek na znehodnocení zakázaných zbraní ve sbírkách a muzeích.

Proč nás chtějí evropští politici co nejrychleji odzbrojit?

Návrh směrnice odmítly vláda i obě komory českého Parlamentu s poukazem na to, že teroristé své činy páchají nelegálně získanými zbraněmi, nikoli legálně drženými. Podle analýzy ministerstva vnitra by dopady směrnice mohly být rizikem pro vnitřní bezpečnost ČR a znamenaly by ztrátu tisíců pracovních míst.

Interpol: dovolit občanům nosit na veřejnosti zbraně je nejefektivnější prevence teroristických útoků

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace