Kdo chce zničit rostoucí byznys zbrojaře Strnada?

Kdo chce zničit rostoucí byznys zbrojaře Strnada?
Autor fotografie: CSG|Popisek: CSG
26 / 03 / 2018, 12:30

Lobbista Kristofer Harrison publikoval pro americký časopis Foreign Policy třaskavý komentář, v němž tvrdí, že Vladimir Putin vede soustavnou kampaň (program) korupce proti České republice tak, aby se z ní stala ,,proruská hlásná trouba". Používá k tomu podle něho také zbrojaře Jaroslava Strnada a jeho holding Czechoslovak Group (CSG).

Týdeník Euro nyní publikoval hlavní body ,,obžaloby" z tohoto komentáře, které mají vést ke zbrojaři Jaroslavu Strnadovi a holdingu CSG. Harrisonovy závěry jsou v mnoha ohledech založeny na pouhých spekulacích, které nemají reálný základ. Ale popořádku.

Putin podle Harrisona používá k šíření korupce a proruské propagandy ,,vhodné" nástroje, kterým má být právě zbrojař Jaroslav Strnad z holdingu CSG. Autor komentáře vyvozuje, že právě Strnad a CSG mají být jakýmisi šiřiteli ruských ekonomických zájmů a propagandy. Zatímco původní verze článku tvrdila, že Czechoslovak Group financují ruské banky, v konečné verzi byla tato pasáž, která v komentáři sloužila jako jediný důkaz ruského vlivu na CSG, odstraněna.“

Jak už CSG informovalo ve svém tiskovém vyjádření zaslaným médiím, Foreign Policy byl nucen článek  posléze opravit. Sám autor se totiž přiznal, že je vlastně píárista, který pracuje pro arménské vlivové skupiny.

psali jsme: Článek proti CSG na webu Foreign Policy opraven, objevila se nová fakta o pozadí autora

Některé Harrisonovy myšlenkové vývody jsou tak evidentně mylné. Například když píše, že Strnadovi patrně porušili zbrojní embargo tím, že do Ázerbájdžánu prodávaly zbraně (šlo zejména o houfnice DANA M1). Žádné takové závazné embargo však neexistuje, což ostatně potvrdila i Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky (AOBP).

Harrison se tak snaží navodit dojem, že Strnad a CSG jsou jakýmsi ruským ,,trojským koněm" v České republice a poslušným vykonavatelem kremelských zájmů. Ty mají v konečném důsledku oslabit politickou a ekonomickou přináležitost k Západu a  Českou republiku zařadit po bok těch zemí, které hlásají nekritickou prokremelskou propagandu, vyvozuje Harrison. To vše CSG rezolutně odmítá s tím, že expandující holding je naopak nevítanou konkurencí pro ruský vojensko-průmyslový komplex.

Možná ještě horší je v tomto případě selhání ČTK a dalších mainstreamových médií, která převzala původní Harrisonův článek, přičemž se ani neobtěžovala si ověřit fakta základní a dostupná fakta. Tato média pak ani nezajímalo to, kdo je autorem tohoto článku.

psali jsme: Nafouknutá mediální bublina ohledně zákazu vývozu českých zbraní do Ázerbájdžánu. Žádné závazné embargo neexistuje, potvrdila Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR

„Hlavním problémem CSG v Česku se nezdá vliv Putina, ale českých lobbistů, kteří zastupují zahraniční výrobce zbraní. Těm Strnad šlápl na kuří oko, protože díky němu se částečně obnovily a spojily kapacity bývalého československého obranného průmyslu, takže dovoz zbraní za zahraničí v segmentu pozemní techniky najednou není nezbytný. To je hlavní důvod řečí o tom, že Strnadův holding ovládá Čína, Rusko nebo snad Marťané. Jaroslav Strnad, zakladatel Czechoslovak Group, je samozřejmě tvrdý obchodník, který cestou nahoru leckteré ze svých partnerů nepotěšil. To ale nesmí být důvod, aby byly jeho firmy vyřazeny z možnosti ucházet se o domácí armádní zakázky. Pokud může mít pardubická ERA vlastněná Omnipolem a tedy rodinou Richarda Hávy bezpečnostní prověrku stupně T, opravdu není důvod, aby někdo skrze bezpečnostní prověrky vydíral kopřivnickou Tatru či jiné společnosti ze skupiny ovládané rodinou Strnadů.“

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie  - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.