Kdo financuje Víta Rakušana?

Kdo financuje Víta Rakušana?
Autor: screenshot Youtube|Popisek: Vít Rakušan
02 / 10 / 2018, 11:00

Vít Rakušan je politik s oslnivou kariérou. Ze starosty 30tisícového Kolína se stal poslancem, předsedou Komise pro kontrolu vojenského zpravodajství a místopředsedou celostátní strany STAN. Má to ale jeden háček: Rakušanova kolínská organizace Změna pro Kolín nezveřejňuje údaje o svém hospodaření. Když se Security magazín zeptal na financování Změny pro Kolín a její účetní uzávěrky, jedinou odpovědi starosty bylo mlčení.

Je to platební karta nebo není?

Před nedávnem jsme zveřejnili článek o projektu kolínská Chytrá klíčenka, v jehož rámci dostávají všechny děti na kolínských základních školách platební kartu Mastercard jako chip pro vstup do školy a odběr obědů.

psali jsme: Hazardní podnikatel má byznys platebních karet pro děti

Město pod vedením starosty a poslance Víta Rakušana zareagovalo prohlášením zveřejněným na radničních stránkách, ve kterém obvinily Security magazín ze lži. Hlavním argumentem města bylo, že se nejedná o platební kartu, ale multifunkční chip, na němž můžou rodiče aktivovat svým dětem i platební funkci.

Reakce na nepravdivé informace o Kolínské klíčence v médiích

Security magazín trvá na tom, že karta, která nese logo Mastercard, má datum expirace a je vlastnictvím ČSOB (ano, Kolín zaplatil přes 800 tisíc Kč za karty, které mu nepatří) může a dokonce musí být nazývána kartou platební. Pokud nelže Security magazín, kdo tedy?

Mezitím se začala na Security magazín obracet s kritickými informacemi o Rakušanovi řada kolínských občanů. Security magazín kvůli ověření poslal Rakušanovi otázky, z nichž odpověděl pouze u jediného tématu: dopravní nehody, ke které došlo před jeho vstupem do politiky. Toto téma ale nepovažujeme za zásadní a kolínský starosta k němu relevantní informace zveřejnil. Daleko podstatnějším tématem z pohledu veřejné kontroly politiků je financování jeho politické činnosti.

Financování Rakušanova spolku je neznámé

Rakušanovou místní politickou základnou je organizace Změna pro Kolín. Nejedná se o politickou stranu či hnutí, takže pro něj neplatí poměrně přísná pravidla pro příjem darů, hospodaření a zveřejňování informací o financování. Změna pro Kolín je pouhý spolek, který v obchodním rejstříku žádné informace o svém hospodaření nesděluje. Spolky přitom mají povinnost zveřejňovat účetní uzávěrky stejně jako firmy, pokud vedou podvojné účetnictví. I v případě, kdy vedou jednoduché účetnictví (nejsou plátci DPH a jejich příjmy za rok či majetek nepřekračují 3 milióny Kč), mají povinnost zveřejňovat přehled o majetku a závazcích. Rakušanův subjekt tak v každém případě porušuje svou informační povinnost.

Rakušanova Změna pro Kolín je politická organizace, která v třicetitisícovém okresním městě ovládá přes dvě třetiny křesel v zastupitelstvu a její financování má být transparentní. Je s podivem, že Rakušan tuto chybu odmítl napravit, když mu Security magazín položil na téma financování přímý dotaz. Rakušan má přitom zcela profesionální propagaci po stránce webových stránek, videoklipů, propagačních tiskovin či billboardů, která něco stojí. Má co skrývat?

V představenstvu Změny pro Kolín sedí tři osoby: sám Vít Rakušan, jeho místostarosta Michael Kašpar (dle Rakušanových kritiků ten, kdo skutečně administruje město a pracuje na radnici, protože Rakušana vytěžuje kariéra poslance) a podnikatel Martin Slavík, který spoluvlastní marketingovou a reklamní agenturu Sicco. Ta mimo jiné vydává místní týdeník Kolínský pres, který na svých stránkách nekriticky oslavuje Rakušana a jeho vedení.

Je propagace Chytré klíčenky zadarmo?

Změna pro Kolín na svých stránkách zveřejnila propagační video o tom, jak nadšení prvňáci dostávají první den ve škole na lavici taštičku Mastercard s platební kartou.

                                

 

Slavíkův Kolínský pres zveřejňuje o tzv. kolínské Chytré klíčence marketingové texty, ve kterých je tento multifunkční RFID chip označován za celosvětově jedinečnou technologii.

Kolínská nejchytřejší klíčenka na cestě do velkého světa

Nabízí se legitimní otázka, jestli je to zadarmo. Kolínský starosta a celostátní politik Vít Rakušan jí zatím nechává bez odpovědi.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace