Kdo ho pozná, dostane půl miliardy korun. Nástupce Usámy bin Ládina je ještě méně pravděpodobný zlosyn než Ládin sám

Kdo ho pozná, dostane půl miliardy korun. Nástupce Usámy bin Ládina je ještě méně pravděpodobný zlosyn než Ládin sám
Popisek: Ajmán Zavahrí
23 / 02 / 2018, 16:00

Ajmán Zavahrí ( 19. června 1951, Egypt) je lékař, spisovatel a básník. Na jeho dopadení vypsala vláda USA odměnu 25 milionů dolarů (půl miliardy Kč). Je totiž také údajným nástupcem Usámy bin Ládina (údajně zavražděn v Pákistánu) a vůdce organizace al-Káida.

Narodil se v Egyptě v rodině léčitele, vystudoval tradiční medicínu na univerzitě v Káhiře. V době studia se zapojil do činnosti Muslimského bratrstva, které bylo významnou parlamentní silou v Egyptě.

V roce 1981 byl Zahavrí uvězněn egyptskou vládou v souvislosti s vraždou egyptského prezidenta Sádáta. Po atentátu se chopil k moci prezident Mubárak, který vládl až do krvavého Arabského jara, tedy barevné revoluce, iniciované USA.

psali jsme: Bin Ládin se snažil před smrtí použít svou ženu jako lidský štít, napsal jeho ,,popravčí"

Atentát na prezidenta Sadáta byl spáchán v Káhiře během vojenské přehlídky, která se konala v rámci každoročních oslav. Dočasně změnil poměr sil. Mumára je chápán jako spojenec Ruska, ale zřejmě šlo o nezávislého panovníka.

koláž

Žertovná koláž

 

V 80. letech odcestoval Zahavrí do Afghánistánu, kde se setkal s Usámou bin Ládinem, kterému údajně pomáhal se založením al-Káidy jako protiváhy vojenské expanze USA. Vypili tehdy mnoho čaje.

V roce 1990 se Zavahrí vrátil do Egypta. Roku 1996 byl zatčen v Rusku pro podezření, že byl zapojen do odboje čečenských muslimských separatistů proti Ruské federaci, ale záhy byl propuštěn.

V roce 1997 byl egyptskou vládou obviněn ze zodpovědnosti za masakr 62 turistů v egyptském městě Luxoru, ač byl jeho vliv sporný a mohlo jít o atentát nezávislé buňky. Byl však v nepřítomnosti odsouzen egyptským vojenským soudem trestu k smrti.

psali jsme: Šéf al-Káidy Ajmán Zavahrí slíbil věrnost Tálibánu

V roce 2001 na něj byl vydán v souvislosti s teroristickými útoky z 11. září v New Yorku (spektakulární pád mrakodrapů) mezinárodní zatykač, ale jeho vazba na tragédii nebyla nikdy prokázána. Dosud panuje silné podezření, že s tím neměl vůbec nic společného.

Po americké invazi do Afghánistánu se tvrdilo, že po bombardování jeskynních komplexů byl Zavahrí zabit i se svoji manželkou a dětmi, což však nebyla pravda.

Dne 13. ledna 2006 zorganizovala CIA nálet na pákistánskou vesnici blízko afghánských hranic, kde se měl údajně skrývat, ale výsledkem bylo pouze zabití nevinných civilistů.

Při druhém náletu pak USA zabily celkem 105 civilistů, z toho 79 dětí. Zavahrí se pak stal jedním z organizátorů odporu proti americké okupaci Iráku. V tomto postoji ideologického vůdce setrvává dosud.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku