Kdo má reálnou šanci z ,,odpadlíků" prezidentské volby uspět v Senátu?

Kdo má reálnou šanci z ,,odpadlíků&quote; prezidentské volby uspět v Senátu?
Popisek: Senát
08 / 09 / 2018, 09:00

V nadcházejících senátních volbách, které proběhnou vedle těch komunálních, se bude ucházet o křeslo několik neúspěšných kandidátů na prezidenta. Ale kdo má reálnou šanci zasednout v horní komoře parlamentu?

Po skončení prezidentské volby, v níž zvítězil podle očekávání Miloš Zeman nad Jiřím Drahošem, se dalo očekávat, že většina neúspěšných kandidátů zkusí své štěstí na podzim, kde se konají komunální a senátní volby.

psali jsme: Drahošovi by k výhře stačila půlka hlasů pro jeho podporovatele

Nejviditelnější osobností byl bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který svedl se Zemanem vyrovnanou bitvu. Ten se nechal po své porážce slyšet, že bude nejspíše zkoušet štěstí v Senátu, případně možná založí vlastní hnutí či stranu. Drahoš, který sice nemá jasně vyhraněné názory a přezdívá se mu proto želé", může zužitkovat potenciál popularity, který získal, a proto patří k možným favoritům na ziska senátorského křesla.

Diplomat Pavel Fischer, který získal přes 500 000 hlasů, se sice rovněž nestal prezidentem, nicméně dokázal oslovit široké vrstvy lidí svým uhlazeným a nekonfliktním vystupováním. I on by mohl ve volbách do Senátu uspět, což už předem avizoval.

psali jsme: Jiří Drahoš je zatím ,,Panem nečitelným". A bez charismatu

Zřejmě největším favoritem na zisk senátorského křesla by však mohla být letošní senzace prezidentské volby, ,,civilní" Marek Hilšer, lékař, který i s minimálními prostředky a skupinou nadšenců dokázal získat skoro 500 000 hlasů. Tento kapitál by pak měl přetavit v senátorský mandát. Hlavní předností mladého lékaře je jeho civilnost, upřímnost a jasná sdělení bez nějakých politických obezliček. Takovému kandidátovi lidé navíc rozumí, protože nemluví (zatím) ,,političtinou".

Tyto tři nadějně se jevící kandidáti by mohli zasednout v Senátu. To, jestli tomu tak nakonec bude, však rozhodně nejlepší průzkum veřejného mínění, kterým jsou samotné volby.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.