Kdo nahradí Košťála v čele Energetického regulačního úřadu?

Kdo nahradí Košťála v čele Energetického regulačního úřadu?
26 / 04 / 2018, 11:00

Vláda České republiky by měla do začátku prázdnin mimo jiné rozhodovat i o obsazení funkce člena Rady Energetického regulačního úřadu. Radnímu Vratislavovi Košťálovi končí na konci července jeho roční mandát. Ministerstvo průmyslu a obchodu prozatím nechystá žádné výběrové řízení jako v minulosti.

Loni na konci března Ministerstvo průmyslu a obchodu vypsalo výběrové řízení na členy Rady Energetického regulačního úřadu. Výběrového řízení se tehdy zúčastnilo 23 osob, mezi nimi například Josef Havel z Ministerstva průmyslu a obchodu, Pavel Gebauer ze Státní energetického inspekce, bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu Antonín Panák anebo Jiří Bis, bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu.

psali jsme: Masivní únik osobních údajů z Energetického regulačního úřadu

Na konci května 2017 tak vláda z těchto uchazečů vybrala 5 členů Rady. Letos však ani na konci dubna výběrové řízení nebylo doposud vypsáno. Ministerstvo průmyslu a obchodu na dotaz Security magazínu sdělilo, že na vypsání tendru čeká na impuls od vlády. Ta má nicméně nyní jiné starosti.

Začínají se tak šířit spekulace, že vláda bude vybírat ze stejných uchazečů jako loni, což je zcela nepředstavitelné. Další úvahou je automatické obnovení mandátu Vratislava Košťála. V tom případě by Košťál na Energetickém regulačním úřadu zůstal dalších 5 let.

Přestože vloni proběhlo relativně otevřené výběrové řízení, do kterého se mohl přihlásit kdokoliv, výběr jednotlivých radních byl silně ovlivněn zájmy tehdy vládnoucí ČSSD. Do Rady se tak dostaly minimálně 2 kontroverzní osoby – Rostislav Krejcar, který již dříve na Energetickém regulačním úřadu působil; a právě Vratislav Košťál, který odpovídal za právní otázky společnosti ČEPS v době, kdy tam byly uzavírány podezřelé zakázky na právní služby, které nyní prošetřuje Policie ČR.

Rada Energetického regulačního úřadu vznikla od 1. srpna 2017, kdy v čele tohoto úřadu nahradila tehdejší předsedkyni Alenu Vitáskovou. Členy rady a jejího předsedu jmenuje a odvolává vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. Funkční období radních je 5 let. Každý rok je jmenován nový radní namísto toho, kterému končí funkční období.

psali jsme: Válka ve vedení Energetického regulačního úřadu

Členové Rady byli při vzniku tohoto kolektivního orgánu v čele Energetického regulačního úřadu jmenováni na různě dlouhá období. Vratislav Košťál, který byl jmenován namísto problematického kandidáta Antonína Panáka na jeden rok. Jan Pokorný byl jmenován na dva roky, Rostislav Krejcar na tři roky, předseda Rady Vladimír Outrata přijal čtyřletý mandát a Vladimír Vlk pětiletý mandát.

Tímto měl být zajištěn systém rotace, tedy každoroční výměna jednoho člena Rady. Vratislav Košťál je tedy první, kdo by měl jít z kola ven.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Autor: JUDr. Veronika Petrová

Tagy článku