Popisek: Ilustrační obrázek
Česká televize připravila na Zemana past: Jeho výroky budou při finálové debatě v přímém přenosu ověřovat redaktoři ČT, kteří jsou většinou voliči Drahoše.
Vývoje preferencí v předvečer voleb staví do role jasného favorita na prezidenta Miloše Zemana. Dalo se tedy očekávat, že „sluníčkářská“ Česká televize přijde s podpásovkou. Ambice „nezávislé“ televize je jasná: Zvrátit na poslední chvíli trend a odstranit Zemana ze scény.
Je velkou chybu Zemamova týmu (jednou z mnoha), že se nechal vmanipulovat do situace, kdy se rozhodující debata odehraje v nepřátelské televizi. Hraje se tu o nerozhodnuté voliče (cca 20%), jejichž hlas bude pro volby klíčový.
Prvním signálem „nenávisti“ byla délka finálové debaty zvolená dramaturgy a ideology ČT. Čas 90 minut je nepřiměřeně dlouho a jasně favorizuje mladšího a svěžejšího Drahoše. Zde by však ještě obstál argument, že prezident musí být odolný. Lze očekávat, že pokud Česká televize nedonutí Zemana, který má nemocné nohy, během debaty stát, prezident to zvládne.
Těsně před finálovou debatou přichází ČT s novinkou: Výroky kandidáty na prezidenta budou ověřovány v přímém přenosu. Zeman s Drahošem budou poprvé čelit téměř okamžitému ověřování pravdivosti svých výroků. To bude provádět 15 redaktorů a editorů České televize. Moderátorka pak bude podle uvážení režie opravovat vyjádření debatérů.
Tato metoda manipulace s diváky se osvědčila při prezidentských volbách v USA, kdy televize (stojící na straně Clintonové) interpretovala většinu výroků Trumpa jako lživých a většinu výroků Clintonové jako pravdivých, ač byl jejich výklad přinejmenším sporný.
Situace je u nás velmi podobná. Zeman kritizuje Českou televizi stejně, jako Trump CNN a zcela zjevně platí, že Zeman je český Trump, zatímco Drahoš je česká Hillary.
"Může se stát, že diskuse už bude u jiného tématu a bude na hlavním dramaturgovi, zda se vracet, když tam dojde k nějaké nefér praktice," uvedl pro HN zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský, který má na starosti dramaturgii večera.
Problém je v tom, že drtivá většiny hraničních výroků bude podléhat několika možnostem interpretace „pravda“ a „lež“, případně co je, nebo není fér. Lze tedy očekávat, že nápis „nepravdivý výrok“ se bude u Zemana objevovat skoro pořád, zatímco u Drahoše jen výjimečně.
Není to o tom, kdo z kandidátů říká nepravdu, ale o tom, komu tuto nálepku přidělí tým České televize pod vedením fanoušků kandidáta Drahoše. Podle odhadu by volila Drahoše za prezidenta 90 % zaměstnanců České televize, přičemž v editorských a vedoucích funkcích je toto číslo zřejmě ještě vyšší.
Opět se zde vynořuje otázka: „Kdo ohlídá hlídače?“, která je o to palčivější, že jde o klíčové volby v zemi.
Autor: hop
Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce