foto: Termcoord.eu/referendum
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier sice předložil návrh o celostátním referendu, ale to je v podání nejsilnější vládní strany ČSSD spíše stínem skutečného všelidového hlasování. Minimální počet podpisů petice pro realizaci referenda je stanoven na 250 000. Z plánovaného referenda se tak spíše stane pouze formální doplněk tradiční parlamentní demokracie.
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier předložil v Poslanecké sněmovně návrh zákona o celostátním referendu, které ještě nedávno představovalo jakousi vlajkovou loď sociálních demokratů. Navenek je institut referenda atraktivní i pro voliče, dávající jim větší rozhodovací moc o veřejné agendě. Referendum v podání Jiřího Dienstbiera je však spíše referendem formálním, protože v jeho návrhu se může hlasovat jen tehdy, pokud petice obsahuje minimálně 250 000 podpisů. To je z podstaty věci nereálné, pokud se dnes sežene 100 000 podpisů, je to považováno za jakýsi horní strop ,,občanské aktivity". Referendum v podání Dienstbiera by tak těžko plnilo svůj účel - vtáhnout občany do veřejného dění a spolurozhodovat o něm.
Dienstbier argumentuje tím, že pokud by byl stanoven nižší počet podpisů, například 50 000, v ten moment by byl institut referenda snadno zneužitelný a sloužící například k vyřizování osobních účtů. Opozice ústy Úsvitu, ale i ODS návrh z pera ministerstva pro lidská práva kritizuje a požaduje praktičtější, respektive dostupnější formu hlasování nejlépe podle švýcarského ,,kantonálního" vzoru.
Toho se ale vláda bojí jako čert kříže, když argumentuje snadnou zneužitelností všelidového hlasování. A přídává lichý argument o tom, že kantony mají několikasetletou tradici a švýcarské obyvatelstvo je tak politicky daleko vyspělejší než ten to české. O kolik a v čem je však český národ méně politicky vyspělý než švýcarský? To už nám vláda samozřejmě neřekne. Opoziční Úsvit - národní koalice se domnívá, že pokud by prošlo referendum z jeho dílny, mohlo by se hlasovat o vystoupení České republiky z Evropské unie. Takovou ,,doplňkovou" formu přímé demokracie ovšem hlavně ČSSD vytrvale odmítá a považuje ji za škodlivou.
Co z toho všeho plyne? Dienstbier předložil návrh o celostátním referendu jen ,,naoko", aby uspokojil tu část voličstva, které požaduje větší zastoupení prvků přímé demokracie. Sama ČSSD podle mě nevěří tomu, že by referendum mohlo být dalším vhodným doplňkem parlamentní demokracie Spíše naopak: jeho praktické užívání by mohlo reálně podlomit její dlouholeté politické priority a cíle, proto je stanoven minimální počet podpisů petice tak vysoko - 250 000. Referendum se tak stává nástrojem toliko formálním a ve své podstatě nezrealizovatelným.
Mimochodem to byl právě Dienstbier, který v roce 2012 tvrdě kritizoval vládní návrh referenda Nečasovy vlády, která stanovila také minimální počet petentů na 250 000. Nynější ministr pro lidská práva prohlašoval, že takové referendum není možné uvést do praxe.
Tagy