Autor fotografie: archiv redakce|Popisek: Česká armáda je početně, morálně i materiálová slabá
V reprezentativních prostorách Míčovna Pražského hradu se včera uskutečnila celostátní odborná konference Bezpečnost – podmínka svobody a prosperity. Kriticky na ní vůči státu a jeho nepřipravenosti čelit do budoucna bezpečnostním rizikům a krizím vystoupila řada expertů z řad bývalých vojáků, zpravodajců, hasičů, ale i vysokoškolských pedagogů, včetně exšéfů Vojenského zpravodajství a Hasičského záchranného sboru generálů Andora Šándora a Miroslava Štěpána.
„Současná bezpečnostní rizika se nás v budoucnu budou dotýkat mnohem více, než dnes,“ načrtl chmurnou budoucnost současné a budoucí generace Čechů hned na úvod svého vystoupení bývalý velitel armádní rozvědky. Podle něj totiž – hlavně v souvislosti s událostmi kolem Severní Koreje - citelně stoupá pro USA nová válka. Tentokrát ovšem už i jaderná, se vším, co k tomu patří. „Dopady tohoto konfliktu pocítí celý svět,“ varoval Šándor. Čína podle něj režim v Severní Koreji potřebuje, protože tvoří její nárazníkové pásmo proti přímým silám USA.
Za další riziko pro naši bezpečnost, tentokrát mnohem více se Čechů dotýkající, označil bezpečnostní expert Šándor krizi v Severoatlantické alianci jako takové. „NATO se vyprazdňuje schopností jakkoliv reagovat. Ukazuje to jasně současná krize na východní Ukrajině. Není už tou aliancí, která vyhrála studenou válku, ba ani tou, do které jsme vstupovali,“ uvedl Šándor. A nešetřil ani Evropskou unii. „EU je příliš velká na to, aby se její členské státy dokázaly dohodnout na bezpečnostních rizicích. Jediné, v čem je jednotná, je její schopnost být překvapená, když se něco děje,“ prohlásil Šándor.
psali jsme: Mezinárodní konference bezpečnostního managementu 2017
Úplně pak roztrhal projekt tzv. evropské armády, který prohlásil nejen za duplicitní proti NATO, ale přímo jdoucí proti ní. „Naši politici to vidí jako světýlko ve 21. století. Ale už neřeší praktické věci: kdo jí bude velet? Jakým jazykem se v ní po odchodu Británie z EU bude mluvit? Německo, a to si musíme přiznat, se stále ještě nezbavilo stigmatu nacismu 2. světové války; stačí se podívat na negativní ohlas k začlenění české 4. bridády rychlého nasazení do německé 10. tankové divize,“ poukázal Šándor za poprask a spojování vazalství české armády třeba s podřízeností protektorátního Vládního vojska wehrmachtu za poslední německé okupace. Navíc ukázal na přetrvávající neochotu evropských zpravodajských služeb navzájem spolupracovat, která se plně projeví při každém teroristickém útoku.
Když nakousl problematiku terorismu, varoval před přílišným optimismem v souvislosti s ofenzivou proti Islámskému státu „Jedná se opravdu o umíráček džihádu? Ne. Tito lidé mají čím dál větší podporu v muslimských komunitách v Evropě. Musíme si objasnit, proč nás tito lidé tak nenávidí? Musíme řešit problémy a přiopravit se na další utahování opasků našich lidských svobod,“ načrtl chmurnou vizi do dalších let Šándor.
V souvislosti s tím pak vystavil nepříjemnou vizitku všem posledním českým vládám. „Stát si platíme za to, aby nás chránil. Ale vláda se ke svému vlastnímu státu chová macešsky. Třeba celou 1,5 milionovou Prahu chrání v rámci IZS jen 196 hasičů. To je podle vás dostačující?“, položil řečnickou otázku do pléna Šándor. A početní a materiálová krize je podle něj i v armádě. „Máme 300 tanků ve skladech. Kolik si myslíte, že jich vyjede, až je nastartujeme? Máme podle některých zdrojů jen čtyři pojízdné modernizované stroje. Když se zvažovalo uzavření 490 km dlouhé společné hranice s Rakouskem kvůli zastavení přílivu nelegální muslimské migrace z jihu, mohla na to vyčlenit armáda podle vlastních slov jen 3000 lidí. Sami si každý spočítejte, jak hustá by tato clona byla,“ uvedl Šándor.
Co se týče muslimů a to i těch českých, u nás s nimi zatím podle Šándora velké problémy nejsou. „Ale existují A sami si je navíc proti sobě radikalizujeme, když část českých politiků a poslanců otevřeně vystupuje s protimuslimskými názory, které jsou přímo proti znění české Ústavy,“ upozornil Šándor na některé excesy v nedávné předvolební kampani do Sněmovny.
psali jsme: Konference na téma bezpečnostní rizika na Ústecku konstatovala tristní stav panující na severu Čech
„Jsme si opravdu jistí, že se Evropa nevrátí do hrůz války? To se říkalo už na počátku 90. let, že s koncem bipolárního světa válkám odzvonilo, ala pak rychle za sebou přišel Kuvajt, Irák a nám velmi blízká Jugoslávie, ve které zahynuly statisíce lidí. Za celých 5000 let písemně zaznamenávaných dějin Evropy se v ní jen 500 let nebojovalo, takže kdo nyní tvrdí, že se už v Evropě nebude válčit, ten se plete. A my na to nejsme připraveni,“ uzavřel své vystoupení Andor Šándor.
V dalším bloku konference Bezpečnost - podmínka svobody a prosperity zabývající se brannou přípravou a obranou státu ve vzdělávacím systému České republiky bylo experty všeobecně konstatována neschopnost ministerstva školství zavést a prosadit systém „branné výchovy“ do osnov základních a školních škol jako povinný předmět.
Podle profesora Dušana Vičary z University Tomáše Bati ve Zlíně je třeba Česká republika v rámci zemí V4 jedinou, která nemá vinou ministerstva školství přijaty jednotné zásady edukace v oblasti bezpečnosti obyvatelstva. Tedy toho, čemu se dříve často nesprávně, ale jednotně říkalo branná výchova. Těch pár samotných bakalářských a magisterských oborů na několika vysokých školách pak už situaci nemohou zvrátit, když navíc většina absolventů těchto škol po vystudování nejde dělat pedagoga pro jejich nízké ohodnocení. „Stát přitom není všemocný, nedokáže stát při každém z nás a ochránit všechny své občany,“ zdůraznil Vičar. Podle proděkanky FTVS Univerzity Karlovy Jitky Vinduškové by to přitom byl nejefektivnější a nejlevnější způsob přípravy civilního obyvatelstva na zvládnutí bezpečnostních krizí, rizik a ohrožení.
Konferenci, nad níž převzala záštitu hlava státu Miloš Zeman, připravilo společně Sdružení sportovních svazů České republiky a Muzeum civilní obrany Ústí nad Labem. „Stát není a nikdy nebude všemohoucí, významnou úlohu při zajištění bezpečnosti musí přijmout také občané, potvrdil na závěr konference v Míčovně Pražského hradu zástupce Sdružení sportovních svazů slova zástupce zlínské univerzity.
Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více