Kdo útočí proti americkým policistům?

Kdo útočí proti americkým policistům?
09 / 07 / 2016, 07:00

Muž, který v americkém Dallasu střílel na policisty, mířil cíleně na ty s bílou barvou pleti. Oznámil to šéf dallaské policie David Brown. Další útoky byly hlášeny v americké Georgii.

Snajpři zaútočili z okolních střech při demonstraci proti policejnímu násilí vůči černochům v Dallasu. Odstřelovači zabili čtyři policisty, pátý zemřel v nemocnici.

Americká policie včera ohlásila další dva útoky, ke kterým došlo ve státě Georgia – jeden na předměstí Atlanty a druhý na jihu ve Valdostě. Na předměstí Roswellu útočník střílel na hlídkujícího policistu z jedoucího vozu; policie útočníka dopadla po krátké honičce, při které muž havaroval. Jedenadvacetiletý útočník palbou policistu a ani jeho vůz nezasáhl. Roswellská policie uvedla, že motiv prozatím nezná.

Ve Valdostě na jihu Georgie se do přestřelky dostal policista, který přijel prošetřit zprávu o majetkových škodách. Incident se odehrál na parkovišti před bytovým komplexem. Zdroj: echo24.cz

Ačkoliv motiv útočníků v Dallasu ani jejich totožnost zatím nejsou známy, mohlo by jít o někoho s vojenským výcvikem, kdo se chtěl policii mstít. Uvedl to včera v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz český bezpečnostní expert Andor Šándor.

Střelci byli rozmístěni tak, aby se jejich palebná plocha křížila a aby zranili či zabili co nejvíce příslušníků bezpečnostních složek. K tomu uvedl  Andor Šándor:

"To, že se takzvaně organizuje systém paleb, to je známá vojenská věc, která se používá zejména při obraně, kdy se palby kříží v efektivní vzdálenosti od těch střílejících tak, aby byli útočníci v co největší možné míře eliminováni. Ukazuje to, že věděli, o čem je řeč, věděli, jak věc zorganizovat. Mohli to být vojáci, mohli to být bývalí příslušníci národní gardy. To přesně říct neumím, ale určitě to nebyl někdo, kdo nic neví a akorát ti koupil samonabíjecí zbraň a šel střílet na policisty. Tenhle fakt může ukazovat na to, že si to museli připravit. Museli vědět, kde budou střílet, museli si dobře říct, kde se ti policisté budou vyskytovat, kde se ta palba má efektivně křížit. Ukazuje to, že střelec musel být víc než jeden, nejméně dva, možná víc."

Jeden ze svědků Ismael Dejesus okomentoval celý útok: „Upřímně, vypadalo to spíše jako poprava. Postavil se nad něj, už když ležel na zemi a ještě třikrát nebo čtyřikrát na něj vystřelil.“  Krátce poté zastřelil prý jiný útočník policistova kolegu jen o několik metrů od dále. Zdroj: echo24.cz

 

 

Tagy článku