Kdo útočí v Izraeli a kdo útočí v Evropě? Probíhá "džihád"?

Kdo útočí v Izraeli a kdo útočí v Evropě? Probíhá &quote;džihád&quote;?
18 / 02 / 2016, 14:00

Pachateli je nejmladší generace a v Izraeli stále častěji i mladé ženy z dobře situovaných rodin. Chtějí se stát mučednicemi.

Vlna teroru, která zasáhla Izrael prakticky od října loňského roku a trvá dodnes a kterou někteří nazývají třetí palestinskou intifadou, je zajímavá i z hlediska statistických údajů.

Intifáda je arabský výraz pro povstání. Používá se v souvislosti s ozbrojeným bojem Palestinců proti Izraeli. Dělí se na první a druhou intifádu; první probíhala v l. 1987-1993, druhá intifáda trvala nejméně 4,5 roku na začátku 21. století

Za pět měsíců došlo v Izraeli k 228 teroristických útoků, které má na svědomí 219 teroristů. Z těchto 219 teroristů bylo 174 (80%) ze Západního břeh, 36 (16%) jich přišlo z oblasti Jeruzaléma a pouze devět teroristů byli izraelští Arabové.

37% teroristů byli muži od 16 do 20 let, 33% muži mezi 21-25 roky věku, 10% starší 30 let a 10% teroristů byly děti pod 16 let. Zajímavý je též údaj, že z celkového počtu teroristů bylo 11% žen-teroristek, tedy 24 procent. Jediný terorista, který byl cizím státním příslušníkem, byl sudánský běženec žijící nelegálně v Aškelónu (Eretz.cz 8.2.). 

Mezi pachateli palestinských násilností bylo dosud velké množství mladistvých. Izraelský deník Jediot Achronot citoval ze studie armády a tajných služeb, podle které bylo 37 procentům pachatelů mezi 16 a 20 lety. Nová vlna násilí mezi Izraelci a Palestinci začala kvůli sporům o posvátná místa na jeruzalémské Chrámové hoře, palestinské vedení je ale přičítá neřešené politické situaci Palestinců. Zdroj:ceskenoviny.cz

Analýza všech dostupných údajů, které IDF vyhodnotila, poukazuje na několik příčin vzplanutí nové vlny teroru trvající již pět měsíců. Politické řešení konfliktu je v nedohlednu, v palestinské společnosti se pociťuje konec éry Mahmuda Abbáse a odcizení mezi velkou částí palestinské společnosti a samosprávou vedenou M. Abbásem.

Avšak nejzajímavějším bodem v příčinách nové vlny teroru je skutečnost, že nastoupila mladá generace Palestinců, která nepoznala první intifádu (1987-1993) a téměř ani druhou (2000-2004). Je zde mladá palestinská generace, které se zprotivila tradiční rodinná hierarchie, vzepřela se okupaci a těm, kteří ji představují. Nový Palestinec se již nebojí trestů IDF ani nočních razií a zatýkání.

V Evropě je dnes přes 54 milionů muslimů, a větší část z nich jsou už potomci původních přistěhovalců, kteří se dostali do Evropy jako levná pracovní síla po druhé světové válce. Naprostá většina radikálních islámistů se rekrutuje právě z druhé až třetí generace původních přistěhovalců. Podobnost čistě náhodná? 

Z vyhodnocení také vyplývá, že mladé palestinské ženy zaujímají v nové vlně protiizraelského teroru stále důležitější místo. Mnohé ženy-teroristky se staly na palestinské ulici „symbolem“ boje. Všechny jsou považovány za mučednice – šahídky.

Z vyhodnocení jednotlivých teroristických útoků, které ženy-teroristky spáchaly jasně vyplývá, že to, co urychlilo jejich rozhodnutí vzít nůž a jít zabíjet, byly osobní a rodinné problémy každé z nich. Zajímavé také je, že teroristky z "nové vlny" nepocházely z chudých nevzdělaných rodin, ale naopak. V neposlední řadě k nové vlně teroru přispěly palestinské sdělovací prostředky, zvláště nenávistná televizní vysílání Hamásu, ale i Palestinské samosprávy. Popularita kanálu Al-Aqsa televize Hamásu a nenávistná propaganda v televizních pořadech Palestinské samosprávy přilily oleje do ohně. Zdroj: eretz.cz

21. prosince byly na dvou různých webech zveřejněny dva články, které spojuje jediné téma - radikalizace druhých a třetích generací přistěhovalců v komunitách v západní Evropě, která vede k náboru těchto lidí do teroristické organizace IS. K tomuto problému příspějí i noví přistěhovalci, kteří přišli do EU  letošním roce a je pravděpodobné, že se nepodaří úspěšně integrovat všechny tyto nové migranty. Co nastane potom?

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace