Kdo v Praze útočil? Byli to skutečně neonacisté nebo se jednalo o cílenou provokaci?

Kdo v Praze útočil? Byli to skutečně neonacisté nebo se jednalo o cílenou provokaci?
08 / 02 / 2016, 11:30

AKTUALIZOVÁNO / Rozjíždí se negativní kampaň proti odpůrcům migrace? Nebo se jedná o pokus diskreditovat Policii ČR?

V našem článku "Policie vydala prohlášení: Za sobotními útoky jsou radikální extrémisté. Nejednalo se o policejní provokaci." odpovídá tiskový mluvčí Policie ČR na otázky, které jsme položili v tomto článku

Sobotní útoky proti demonstrujícím i proti Autonomnímu centru na Žižkově vyvolávají řadu otázek, kdo byli tito útočníci. Svoji verzi zveřejnil předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek na svém blogu.

Server antifa.cz zveřejnil údajné tváře a totožnosti útočníků

Policejní mluvčí Jan Daněk vše dementoval a uvedl na serveru tydenikpolicieKategoricky odmítáme, že by maskovaní muži byli policisté, jednalo se o radikální extrémisty.“ 

K celé věci se vyjádřil i ministr vnitra Milan Chovanec, který včera zveřejnil prohlášení, ve kterém mj. uvádí: "Útok na budovu tzv. Kliniky považuji za zbabělý akt, který potvrzuje nebezpečí fašizace části naší společnosti....Zároveň jsem zadal policejnímu prezidentovi důkladné prošetření údajných excesů, na které v průběhu neděle upozornila některá média."

Rocker, spisovatel, politik a člen Akční rady Bloku proti islámu Petr Štěpánek považuje sobotní demonstrace za společenský zlom. Neprotestují už stovky, ale tisíce lidí a režim začíná stupňovat propagandu a používá prý stejné praktiky, jaké uplatňoval „dodělávající komunistický režim“. Článek zveřejnil server ParlamentniListy.cz, z něhož citujeme:

"Sobotkovsko-babišovská vláda se evidentně nechává inspirovat hitlerovskými zločinci, kteří si z propagandistických důvodů zapálili říšský sněm. Napřed na Malé Straně zinscenovaná provokace policistů převlečených za nácky, pak na Žižkově podpálení centra sluníčkových smažek. Bude zajímavé si počkat, kdo bude obsazen do rolí Marinuse van der Lubbeho, Ernsta Torglera, Georgije Dimitrova, Blagoje Popova či Vasila Taneva. Zoufalá režimní goebbelsovská propaganda už se rozjela."

S podobným poukazem na zapálení Říšského sněmu v Německu přišel i komunistický poslanec Jiří Valenta v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz:

"Ničení majetku ničemu a nikomu nepomůže. Trochu se však obávám, aby to nebyla naopak přesně zkomponovaná akce, něčí špinavá hra, která by měla zcela odsouzeníhodným způsobem zvednout vlnu společenské nevole přímo zacílenou na odpůrce přijímání migrantů u nás. Nedá mně, abych si z historie nevzpomněl na požár německého Reichstagu a nedovozoval si tak i případnou paralelu."

Hitlerova vláda totiž využila požár Říšského sněmu 27. února 1933 jako záminky k masivnímu omezování lidských práv. Oficiální agentura Preussische Pressedienst tehdy napsala den po útoku uvedla, že tento „čin žhářství je nejnestvůrnějším teroristickým činem vykonaným bolševismem v Německu“. Zdroj: wikipedia

Bývalý ministr vnitra František Bublan uvedl pro stejný server:

„Působí to na mne velice zvláštním dojmem, který pramení z již uvedených poznatků: malý počet lehce oděných policistů, provokatéři v maskách jsou téměř uniformně oděni, včetně obuvi, a ‚koordinátor‘ v hnědé bundě je nepřehlédnutelný.

Autonomní sociální centrum na Žižkově, které se v sobotu stalo terčem žhářského útoku, zveřejnilo  prohlášení, z něhož citujeme:

V sobotu 6. 2. po demonstraci Bloku proti islámu, Pegidy a národovců Adama B. Bartoše napadla ve večerních hodinách skupina přibližně dvaceti neonacistických chuligánů Autonomní sociální centrum Klinika na Žižkově. Vše nasvědčuje tomu, že to byla stejná skupina, která napadla dlažebními kostkami a tyčemi demonstraci Solidarita bez hranic a později lidi na Hlavním nádraží....Vnímáme jednoznačnou spojitost mezi tímto násilím a agresivními náladami, které již dlouhou dobu probouzejí ve společnosti islamofobové a xenofobní politici. Předseda Bloku proti islámu např. na dnešní demonstraci označil podporovatele migrantů za kolaboranty. Chceme zdůraznit, že nejde o první takto cílený útok na ty, kteří prokazují solidaritu s lidmi na útěku. Minulý týden došlo ve Vršovicích k pobodání člověka muslimského vyznání známého svou pomocí uprchlíkům.
Zarážející je také, že policie nebyla schopná zadržet skupinu násilníků, která útočila již na demonstraci, nebyla poté zajištěna a volně se pohybovala po městě.

Nabízí se tedy otázky, které by mělo urychleně zodpovědět především Ministerstvo vnitra ČR.

  • Jak vysvětlí, že v průběhu policejní akce někteří ze zakuklenců, vydávajících se za neonacisty, vstoupili či vystoupili z budovy, která je v majetku Ministerstva vnitra ČR?
  • Kdo je mužem v hnědé bundě, na kterého poukazují příspěvky na sociálních sítích a jehož role je nepřehlédnutelná?
  • Jak je možné, že ukázka činnosti speciálních pořádkových jednotek je velmi podobná jednání údajně neonacistické bojůvky? Jsou snad příslušníci české policie členy podobných hnutí?
  • Pokud se jedná o neonacisty, jak je možné, že se dál bez kontroly pohybovali po hlavním městě, na což poukazuje i Autonomní sociální centrum na Žižkově ve svém vyjádření? 

Video uživatele Hornster2503, "Den Policie 2015 Ostrava - Ukázka činnosti speciálních pořádkových jednotek."


 

 

Tagy článku