Kdo vyhraje krajské volby? ČSSD se Sobotkou v čele to nebude

Kdo vyhraje krajské volby? ČSSD se Sobotkou v čele to nebude
Autor: redakční databáze|Popisek: Bohuslav Sobotka
09 / 09 / 2016, 18:30

Nadcházející krajské volby budou klíčové s ohledem na další politický vývoj až do parlamentních voleb.

KOMENTÁŘ

Krajské volby se kvapem blíží  a my můžeme již nyní předvídat, kdo sklidí pomyslné vavříny a kdo naopak ,,vyhoří". Jak se zatím zdá, tím, kdo skutečně ,,vyhoří" bude vládnoucí ČSSD, formálně nejsilnější člen koalice, v praktickém slova smyslu ,,otloukánek", který se v poslední době dívá na paty Andreji Babišiovi a jeho suitě. Jaké jsou příčiny stagnace strany, která dříve dostávala ve volbách třicet procent hlasů a nyní má potenciál i podle průzkumů volebních preferencí někde mezi 15 - 20%?

Sociální demokraté nejsou schopni delší dobu nastolovat atraktivní témata pro své stávající i budoucí voliče. ,,Agendu setting" jasně ovládl Babiš svým skvělým politickým marketingem, za nějž takřka dokonale skrývá jakoukoliv absenci ideového programu. Sobotka se bojí jít s Babišem do konfrontace nad věcnými tématy, což je vážná politická chyba.  

Další politickou chybou je pak naprosto zbytečný boj s Milošem Zemanem. I když s mnoha věcmi, které prezident republiky dělá nesouhlasím, tak levicový volič nechápe, proč se levicová strana pouští do donkichotského boje s levicovým prezidentem. Sobotka by se měl oprostit od  osobních konfrontačních útoků a ostré špílce, které Hrad směrem do ČSSD vysílá, zkrátka ignorovat a přejít je s nadhledem.

Co je možná ještě horší, Sobotka není výrazným lídrem. Je toliko slabým odvarem, který dělá udržovací politiku bez politické iniciativy (kterou má bezesporu Babiš) a bez výrazných a charismatických osobností. Navíc ČSSD dlouhodobě podceňuje politický marketing, na němž staví, a to velmi úspěšně hnutí ANO. Proto Sobotka musí počítat s reálným výsledkem pro svou stranu mezi 15 - 20% a ztrátou několika hejtmanů ve prospěch buď hnutí ANO, případně Starostů a nezávislých (STAN). 

To vše včetně dalších programových ,,nedodělků" v probíhajících volebním období činí z ČSSD v krajských volbách spíše ,,čekatele" na průměrný, až podprůměrný výsledek. Favority tak musíme hledat jinde. Horkým kandidátem na vítězství je jednoznačně hnutí ANO a za ním pak STAN, kteří disponují řadou výrazných regionálních osobnost, kteří politiku v místě a potažmo kraji umějí dělat, Menší strany jako lidovci či TOP 09 neměli historicky v krajských volbách závratné výsledky a do volebního boje výrazněji nepromluví.

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace