Kdo zastaví parní válec Andreje Babiše? Jedině on sám

Kdo zastaví parní válec Andreje Babiše? Jedině on sám
Popisek: Andrej Babiš
05 / 07 / 2017, 12:00

Do klíčových parlamentních voleb zbývají necelé čtyři měsíce a horkým favoritem na vítěze je stále hnutí ANO Andreje Babiše. Vypadá to, že ani personální rošáda v ČSSD, která měla zastavit volný pád preferencí, straně nepomohla.

Naopak, celou situaci ještě znepřehlednila a voliči nemají jasno, kdo že je vlastně lídrem této strany, kdo úřadující předseda a jaká je role premiéra Bohuslava Sobotky. Místo rošády tak vznikl spíše jeden velký galimatyáš, v němž je značný problém se zorientovat.

ČSSD má ve volebních průzkumech stále okolo 10% a její preference přinejmenším stagnují. Můžeme říct, že ČSSD je necelé čtyři měsíce ze hry a do sestavování příští vlády nepromluví. To už si pravděpodobný vítěz ANO pohlídá.

Nabízí se tak otázka, jestli je na současné politické scéně někdo, kdo může parní válec ANO, který je tlačený Andrejem Babišem, zastavit. Kdo mu může být rovnocenným soupeřem. Obávám se, že v současné situaci zde nikdo takový není a pro exministra financí se i díky neschopnosti ostatních politických stran otevřela jedinečná možnost, jak se ujmout vlády a silně ovlivňovat další politický vývoj České republiky.

Hnutí ANO se podařilo ,,v přímém přenosu" rozbít tradiční rozdělení stran na pravici, střed a levici, a to pak voličům úspěšně marketingově prodat. Proto se ANO nikdy ideově nevyhraní, protože by mohlo přijít o možné voliče, kteří dřívě volili pravici či levici. Chytrou, perfektně marketingově zvládnutou kampaní se podařilo přesvědčit (zatím) třetinu voličů, že stát se dá řídit jinak než ,,tradičně". ANO dokázala na rozdíl od ČSSD prodat své úspěchy ve vládě daleko více, viditelněji a přesvědčivěji.

Voliči či veřejnost si už navíc nemyslí, že jediným ochráncem jejich zájmu jsou tradiční politické strany, proti nimž se předseda ANO stále vymezuje. Tento trend je jasný už od roku 2010, kdy tradiční velké strany jako ČSSD či ODS začaly postupně ztrácet svůj vliv. Babišův marš za premiérstvím může zastavit jedině série vlastních chyb, která by nahrála na smeč ostatním stranám, které však boj s hnutím ANO stejně spíše vzdaly, a očekávají, až se budou předsedovi ANO samy po volbách nabízet jako ,,bohaté nevěsty". Andrej Babiš tak v podstatě už nemusí dělat nic a stejně ho volební vítězství nemine.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace