Kdo zastaví ,,železnou kancléřku" Merkelovou? Nikdo takový v Německu není

Kdo zastaví ,,železnou kancléřku&quote; Merkelovou? Nikdo takový v Německu není
Popisek: Angela Merkelová
22 / 09 / 2017, 09:30

Stávající německá kancléřka si jde pro další volební vítězství.

Když Angela Merkelová obhájila nejvyšší stranickou funkci v CDU, úplně si nebyla jistá ,,v kramflecích". Působila na první pohled spíš defenzivním dojmem. Mířila na ni od některých funkcionářů i veřejností kritika za migrační politiku, kterou prosazovala, a která se, jak vidno, minula celkovým účinkem. Na politiku otevřených dveří migrantů nyní Německo doplácí jak v ekonomické, tak ve společenské oblasti.  Iluze o mírumilovném splývání rozlčiných kultur vzala zkrátka za své.

Merkelová však po obhájení předsednické funkce nepřešla do ofenzivy, jak se mohlo zdát, ale musela svést několikaměsíční souboj s politickou kometou Martinem Schulzem z SPD, bývalým předsedou Evropského parlamentu. Ten vstoupil na jaře tohoto roku na politické kolbiště  doslova jako blesk a skomírající SPD rázem začaly stoupat výrazně preference. V jednu chvíli byly preference SPD a CDU téměř vyrovnané a v sociální demokracii si už ,,malovali", jak bude Schulz sestavovat vládu.

Je až paradoxní, že podle únorového průzkumu britské agentury YouGov 64% respondentů, kteří se ankety zúčastnili, chtělo v kancléřském křesle už novou tvář, a pouze 8% dotázaných se domnívalo, že Angela Merkelová je správnou osobou pro výkon kancléřské funkce. Jenže na podzim je vše jinak a Schulz, i když ,,nekonfrontačně" přicházel s novými zajímavými myšlenkami, ztratil drive ve prospěch stávající kancléřky.

Tím vlastně vyklidil pole pro Angelu Merkelovou, která prakticky nemá soupeře. Nemá ho proto, že v Německu takový zkrátka není. AfD se vyřadila z boje sama vnitřními hádkami, které voliči nesnáší. FDP ani Zelení při vší úctě nejsou pro Merkelovou soupeři.  Je tak nanejvýš pravděpodobné, že Merkelová bude pokračovat ve svém dalším vládním mandátu započatém již v roce 2005.

Jak je však možné, že ,,železná kancléřka" se po nezvládnuté migrační krizi stále nachází v tak komfortní pozici? Kromě toho, že nemá vážnějšího soupeře, je to mistryně politického kompromisu. Merkelová těží ze své schopnosti konsenzuálně a nekonfrontačně řešit ty nejdůležitější problémy. To se jí zatím nadmíru daří a tuto schopnost na Merkelové oceňují i její soupeři. Jak to vypadá, právě tato schopnost ji mimo jiné přinese nezanedbatelné politické body.  Na druhou stranu to znamená jedno: německá společnost nedospěla vlivem nezvládnuté migrační krize a dalších souvisejících faktorů do stadia, kdy by volila radikální a zároveň ,,protimerkelovské" řešení. To se však může po v dalším desetiletí změnit.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.