,,Taky pašeráci” nejsou záchranáři ani hrdinové (komentář Lumíra Němce)
Migrační vlna je už za zenitem (alespoň v to doufám), přesto se stále tisíce lidí snaží nelegálně překročit hranice EU a získat zde vysněný azyl. Velmi často migranti podlehnou slibům pašeráků a bez jakékoliv znalosti skutečného stavu věci a případných rizik se vydávají na cestu. Na jejich cestě jim pomáhají pašeráci a „taky pašeráci“.
Do skupiny pašeráků patří různé převaděčské gangy, o jejichž existenci víme pouze to že jsou, ale jinak o nich veřejnost ví minimum. Migrace je velmi lukrativní kšeft a oni toho využívají. A pak zde máme skupinu „taky pašeráků“. Jedná se různé „neziskové“ organizace, které zachraňují migranty na otevřeném moři a vozí je do Evropy. Proč jim říkám „taky pašeráci“ a ne záchranáři nebo hrdinové? Protože podle mého názoru jsou to taky pašeráci a bez jejich činnosti by obchod první skupiny byl mnohem méně úspěšný.
Jejich činnost spočívá v podstatě v tom, že loví přeplněné čluny s nelegálními migranty u libyjských břehů a místo toho, aby je vrátili do Libye převážejí tyto lidi do Evropy. Skupina pašeráků evidentně spoléhá na činnost „taky pašeráků“. Čluny, na kterých posílají migranty, jsou vybaveny tak, že nemohou doplout dále než pár kilometrů od pobřeží a pak už se jenom čeká, než přijede loď „zachránců“ Bez lodí „taky pašeráků“ by to prostě nefungovalo.
Mezi tuto skupinu „taky pašeráků“ patří i Němka Carola Racketeová, která se svou lodí nedovoleně vplula do italských výsostných vod, narazila do lodi italské pobřežní stráže a vysadila nedovoleně několik desítek nelegálních migrantů na italské území. Pokud se podaří odhalit činnost pašeráků budou s největší pravděpodobností odsouzeni a potrestáni. Jak to ale je s „taky pašeráky“, tam je situace poněkud odlišná. Carola Racketeová byla sice po nezákonném vplutí do italských vod zadržena, ale následně opět propuštěna. Zatímco Italové ji vidí jako pašeráka tak, tak jiné vlády ji oslavují. Došlo to tak daleko, že je srovnávána se sirem Nicolasem Wintonem nebo ji navrhují na Nobelovu cenu míru.
S největší pravděpodobností ji sice čeká soud, otázkou je, jak dopadne. S tak velkou silou sympatizantů a podporovatelů za zády bude pro soudce obtížné vyřknout nezávislý rozsudek.
Autor: Lumír Němec
Tagy článku