Kdyby Asada nepodporovalo Rusko a Írán, možná už by byl po smrti, říká bezpečnostní analytik Tomáš Pojar

Kdyby Asada nepodporovalo Rusko a Írán, možná už by byl po smrti, říká bezpečnostní analytik Tomáš Pojar
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: Tomáš Pojar
10 / 04 / 2017, 15:00

Bezpečnostní analytik a prorektor soukromé vysoké školy CEVRO si myslí, že bez podpory Ruska a Íránu by už syrský prezident nemusel žít. Řekl to v rozhovoru pro televizi DVTV.

Podle Pojara se snaží Rusko i Írán Asada podporovat, aby si zajistily alespoň část územního vlivu v regionu. Írán tak činí také proto, že chce v oblasti sjednotit všechny Šíity a stát se regionální velmocí, proto vede podle bezpečnostního analytika svou ,,sektářskou" válku v regionu.

Pojar v rozhovoru zmínil podstatnou věc, bez podpory Ruska a Íránu by Asadův režim těžko mohl přežít a sám syrský prezident by byl možná podle bývalého náměstka ministra zahraničí již po smrti, nebo by utekl. Tyto dvě země jsou podle něho garantem jeho vládnutí a v jejich vliv v Sýrii bude během chronického konfliktu vždy patrný.

Pojar si myslí, že klíčové kroky syrského režimu jsou koordinovány během eskalace konfliktu právě s Ruskem. Asad podle prorektora CEVRA neudělá nic zásadnějšího, co by nekonzultoval předtím s Ruskem, potažmo Íránem.

Další téma rozhovoru se týkala amerického vojenského úderu na syrskou základnu Šajrat. Podle Pojara podnikly USA tento útok proto, aby si znovu po prezidentovi Obamovi zjednaly na Blízkém východě respekt. Ten se získává v tomto regionu obvykle vojenskou akcí či silou. Pojar v rozhovoru uvedl, že útok nebyl signál pouze Asadovi, ale také americkým spojencům - Egyptu, Saúdské Arábii, že s USA je potřeba v tomto regionu stále počítat, a že neustoupí.

Pojar se také zmínil o tom, že chemické zbraně v syrské provincii Idlíb použil právě Asadův režim a že existují o tom dostatečné důkazy. Podle něho tím ,,testoval" reakci USA. Otázkou spíše je, zda chemický útok provedl v koordinaci s Ruskem či nikoliv, dodal Pojar.

 

Zdroj: video.aktualne.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace