Když po vás FBI jednou jde, dostane vás.

Když po vás FBI jednou jde, dostane vás.
Autor fotografie: Patrik Pluhař|Popisek: logo FBI: "Fidelity, Bravery, Integrity", v překladu "Věrnost, statečnost a poctivost"
11 / 08 / 2015, 19:45

FBI - jedna z nejobávanějších a zároveň nejuctívanějších agentur v Americe, která zůstává pro některé stále záhadou. Autorský článek Patrika Pluhaře.

Majestátní krychlová budova, kterou pokrývají drsné betonové desky na kterých jsou s určitou pravidelností rozpoznatelné malé díry, vypadají jako by zde nedávno došlo ke střelbě a tyto díry byly památkou po vystřelených kulkách. Nikoho by to nepřekvapilo, protože tahle budova umístěná na světoznámé Pennsylvania Avenue v severovýchodním Washingtonu je obávané hlavní ústředí, ředitelství FBI ve Washingtonu D.C.

Hlavní ústředí FBI, Patrik Pluhař

Žádný jiný úřad ve Spojených státech nevyvolává tolik strachu, vzrušení, ale hlavně zvědavosti. Žádná jiná instituce není tak mocná a přitom neuchovává tolik tajemství.  Tou institucí je Federální úřad pro vyšetřování, který je celosvětově známější zejména po zkratkou FBI, v překladu "Federal Bureau of Investigation".

Dvacet tisíc agentů po celých USA

FBI, jak ze zkratky plyne je především úřad, který vyšetřuje trestnou činnost spáchanou zejména na území Spojených států amerických, funguje však i jako kontrarozvědná služba s cílem odhalovat špióny nebo teroristy působící na území Spojených států. Úřad spadá pod ministerstvo spravedlnosti Spojených států a jejím nejvyšším nadřízeným je ministr spravedlnosti. Založen byl ministrem spravedlnosti v roce 1908. V té době měl pouhých třicet speciálně vycvičených agentů. Během čtyřicátých let se počet civilních zaměstnanců a speciálních agentů rozrostl na deset tisíc. Dnes jich je více jak dvacet tisíc, působících v úřadech ve všech padesáti státech Ameriky.

Prvním ředitelem tehdy už samostatného úřadu FBI ve Washingtonu se stal všem zločincům obávaný John Edgar Hoover. Tuhle pozici zastával neuvěřitelných čtyřicet osm let až do své smrti v roce 1972. Právě John Edgar Hoover se nejvíce zasloužil o celosvětový význam této organizace od potírání organizovaného zločinu až po dopadení zahraničních špiónů na území Spojených států.

Dějiny FBI měli své slavné, ale i stinné stránky, prohřešky i problémy. Přes to všechno se z FBI stal typický příklad amerického úspěchu. Stala se z ní organizace, která je schopnější a profesionálnější než kterákoli jiná nejen ve Státech. Jde o vládní úřad, který se dotýká všech občanů v Americe. Dokáže svým přístupem ovlivnit společenské změny i postoje veřejnosti. Je pravidlem, že pokud mají občané dobré mínění o samotné FBI, tak mají dobré míněné o vládě a prezidentovi. Dnes jde o nejmocnější a nejefektivnější organizací na ochranu zákonů a před teroristickými útoky na světě. Mnoho států ve světě ji žádá v nouzi o pomoc s vyšetřováním.

Bezpečnost v budově FBI je na prvním místě

Hlavní budova ředitelství FBI, pojmenovaná J. Edgara Hoovera po svém prvním řediteli je doslova monstrum o tří stech metrech čtverečních umístěná v centru Washingtonu, jen pár bloků od Bílého domu. Postavena byla v roce 1974, kdy FBI již nedostačovaly prostory v sídle ministerstva spravedlnosti. Budova je složena ze čtyřstěnu se zvláštním až komickým převisem, který musel vyhovět nařízením města a proto má z ulice E Street NorthWest celkem jedenáct pater, ale z druhé strany z ulice Pennsylvania Avenue má už jen sedm podlaží, který v lidech vyvolává dojem, že se může každou chvíli zřítit.

Hlavní ústředí FBI, Patrik Pluhař

Vstup do budovy je možný jedině pro předem domluvené jednání a se zvláštním povolením. Bezpečnost v budově se řídí přísnými pravidly, které musí každý bezpodmínečně dodržovat. Pokud se chcete pohybovat po budově volně, bez doprovodů některého z agentů musíte mít bezpečnostní prověrku a povolení přístupu k přísně tajným materiálům. Tuhle prověrku samozřejmě nedostane každý, proto se i někteří vládní zaměstnanci musí pohybovat po budově jenom s doprovodem určené osoby.

Utajená totožnost agentů FBI

Vchodů do budovy je několik, především však většina zaměstnanců ústředí FBI vchází, přesněji řečeno vjíždí do budovy příjezdovou cestou do podzemních garáží, tak zůstává alespoň částečně utajena jejich totožnost a odpadnou bezpečnostní rizika pro samotné agenty a jejich rodiny. Na hlavní ulici Pennsylvania Avenue je v přízemí budovy vchod nejen pro zaměstnance, ale i předem ohlášené návštěvy.

Ve vstupní hale s recepcí jsou umístěné pohodlné křesla s menšími stolky pro odložení případných kufrů s dokumenty. Naproti křeslům jsou však dostatečně výrazně umístěná tmavá velká zrcadla a aniž by to možná některý návštěvník tušil, je tak díky těmto zrcadlům bezpečnostním personálem důkladně sledován každý pohyb návštěvníků. Vedle haly s turnikety s bezpečnostní službou jsou na zdech chodeb a hal umístěné portrétové fotografie všech ředitelů FBI. Od prvního J. Edgara Hoovera až po současného Jamese Briena Comeyho.

Za vstupní halou se dostanete na rozlehlý dvůr s lavičkami, stromy a fontánou, kde je umístěný památník s citací prvního ředitele FBI J. Edgara Hoovera "Nejúčinnější zbraň proti zločinu je spolupráce... úsilí všech agentur na ochranu zákona s podporou a pochopením Američanů". Budova je venku i zevnitř ve stejně jednoduchém, ale moderním provedení. Obrazy na chodbách představují agenty při své práci s nebezpečnými zločinci, avšak s dosti výstižnou zmínkou, že zločinci jsou především odrazem společnosti. To je narážka na to, že se zločincem se můžete setkat, jak někde v ghettu, zapadlé uličce, parku, ale také při běžném obědě v luxusní restauraci, v bance nebo zasedací místnosti některého z vládních úřadů. Nejde o to v jaké společenské třídě zločinec je, protože jde především o vadu charakteru, která z něj dělá člověka, co si neuvědomuje smysl zákonů a pravidel, které paradoxně chrání i jeho samotného. FBI nebyla nikdy naivní, naopak a právě to ji také učinilo tak úspěšnou.

Autor Patrik Pluhař

Na každém patře a u každých dveří musí každý agent, který chce vstoupit do kanceláře, archivu, laboratoře na číselníku umístěném vedle dveří naťukat vstupní kód s vlastním kódem agenta a po potvrzení se podívat do snímače oční duhovky, který dokáže identifikovat každého agenta FBI díky jedinečné mapě síti krevních vlásečnic, které jsou v oku. Tahle metoda je navíc bezpečnější než samotné snímání otisků prstů. Agent je vpuštěn jedině, když správně zadá příslušné kódy, je identifikován podle očního snímače a je mu přidělené povolení ke vstupu. V tu chvíli je zaznamenáno jméno agenta a kdy do dané místnosti vstoupil. Jde o mimořádné bezpečnostní opatření.

Speciální jednotka SWAT FBI

Nejen hlavní ústředí, ale každý úřad FBI v celkem padesáti státech Ameriky má svůj vlastní vozový park, laboratoře, archivy, místnosti pro sledování, kde je prováděno monitorování, ale také šifrování telekomunikace. Samozřejmostí je pro každý takovýto úřad i samostatné oddělení skupiny SWAT.

Vozidlo SWAT, autor Patrik Pluhař

Speciální jednotka pro zvláštní operace úřadu FBI, známá spíše pod zkratkou SWAT, v překladu "Special Weapons and Tactics - Speciální zbraně a taktika". Speciální jednotky SWAT jsou určené především pro řešení krizových situací, jakými jsou například únosy, zadržení hledaných a nebezpečných osob, teroristické útoky.

Jednotky SWAT však nejsou určené přímo na záchranu rukojmí, protože pro tu je většinou určená samostatná speciální jednotka pod názvem "Tým pro záchranu rukojmí", se zkratkou HRT, v překladu "Hostage Rescue Team".

SWAT má ve výzbroji samopaly MP5ky, pistole, karabiny M4ky, brokovnice, pistole. Každý člen jednotky SWAT má taktickou a neprůstřelnou vestu, přilbu, ochranné brýle, pouta a jako oblek zvláštní kombinézu s chrániči. K další výbavě patří granáty se slzným plynem, dýmovnice na dezorientaci nepřítele, pepřové spreje, balistické odolné štíty pro krytí a tzv. beranidlo na vyrážení dveří. Každý člen jednotky má jednu hlavní a jednu záložní zbraň, ta je většinou upevněna na stehně v pouzdře. Obě zbraně jsou vybaveny zaměřovacími lasery i baterkami.

Speciální jednotky SWAT FBI patří k nejlepším jednotkám, které jsou neúčinějším prostředkem v boji s ozbrojeným nepřítelem nebo teroristy. Každý týden se jednotka cvičí na simulaci únosů rukojmí, přepadení vládních budov a teroristického ohrožení. Většina lidí, kteří se hlásí ke speciální jednotce SWAT FBI má již za sebou minimálně práci u speciálních jednotek u policie nebo u armády. Jejich psychologickým profilem je jít a konat.

FBI svoje agenty neztrácí

Hlavním úspěchem práce FBI je schopnost kdykoliv a kdekoliv překvapit a překonat druhou stranu, zločince, únosce, teroristy. FBI má velkou výhodu a určitý jestli se tomu dá říct dokonce komfort v tom, že veškeré akce se snaží plánovat dopředu, ví přesně po kom jde, zná jména zločinců, díky tomu ví, jakým způsobem uvažují a jakým způsobem mohou být ozbrojeni. Vybere si tak vlastně sama místo zásahu, čas a způsob. To je rozdíl mezi klasickou policií a FBI. Policisté ve službě nikdy nevím, co je během výkonu svého zaměstnání potká, když přijedou na místo činu. FBI ve velké míře pomáhají odposlechy, laboratoře, různá technika a samozřejmě dokonalé sledování druhé strany po celou dobu před samotným zásahem. Svojí převahou, která je nejen lidská, ale i zbrojní, tak předchází případnému nedorozumění a zraněním ve vlastních řadách. To je také důvod, proč FBI neztrácí své agenty, protože protivníci jsou většinou natolik překvapeni, že nedojde v některých případech ani k samotné přestřelce.

Největším přínosem organizaci jako je FBI je stále na prvním místě zájem těch nejchytřejších z nejchytřejších o samotnou prácí v FBI. Každý rok se jich hlásí několik desítek tisíc, vybráno je však jen pár stovek lidí z celých Spojených států, kteří jsou dostatečně vzdělaní, aktivní, profesionální, oddaní této práci a poté i dobře vycvičení. FBI je v některých případech stále otázkou života a smrti, pro rukojmí nebo oběti teroristického činu. Američané jsou na tuhle těžce vybudovanou organizace náležitě hrdí, navíc díky ostražitostí a médiím je zaručeno, že FBI bude vždy pracovat v rámci zákonů Spojených států amerických.

Organizace se od svého vzniku stále snaží dbát na svůj slogan, motto, které má umístěné ve znaku, tím je "Fidelity, Bravery, Integrity", v překladu "Věrnost, statečnost a poctivost". Symbolicky v angličtině počáteční písmena názvu samotného úřadu.

Autor, text a fotografie: Patrik Pluhař

Tagy článku

-->