Když už i papež chápe..

Když už i papež chápe..
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: papež František
20 / 05 / 2016, 11:15

Papež František prohlásil, že není možné otevírat migrantům hranice dokořán.

Komentář

Papež František, který je chápán jako myšlenkově progresivní pontifik, řekl v rozhovoru pro katolický deník La Croix, že úplné otevírání hranic uprchlíkům již není možné. Jde o jeho poměrně významný názorový posun. Tvrdá realita přesvědčila nyní i samotného papeže, že bezdůvodné otevírání hranic států v čele s evropskými ,,vítači" může znamenat i bezpečnostní hrozbu pro celou Evropu. Větší, než si možná František před dvěma lety sám představoval.

František jako hlava katolické církve by měl být z podstaty věci smířlivým člověkem, který má sjednocovat věřící, a to po celém světě. Potom, co se na začátku uprchlické krize vyjádřil ,,po merkelovsku" právě smířlivým způsobem na adresu migrantů, nyní názorově otočil, když začíná být k uprchlické krizi jako celku kritický. Pochopil, že Evropa na začátku krize není tou Evropou dnes, kdy se musí přijímat všemožná opatření, aby se alespoň pozastavila či regulovala migrační vlna, která zdaleka nekončí.

Dost možná to papež pochopil, když se vrátil z cest na ostrovy Lampedusa a Lesbos, kdy se osobně ze svého titulu angažoval v uprchlické krizi. A evidentně již nesměšuje humanitární a bezpečnostní hledisko, což je klíč k vlastnímu pochopení, čím nyní vlastně Evropa prochází. Oddělení těchto dvou hledisek je totiž stěžejní, aby mohl starý kontinent fungovat tak, jak byl po mnoho let zvyklý.

Papež také pochopil to, že už není možné uzavírat přistěhovalce do nikým nekontrolovaných ghett. Varoval před tím evropské státy, přičemž měl na mysli především Belgii a jeho problémové čtvrti, například Molenbeek. Z nich se pak rekrutovali atentátníci, kteří provedli krvavý útok v Bruselu.

Otázkou je, zda by podobné názory zaznívaly z úst papeže i na počátku uprchlické krize, nebo jeho stanoviska musela prostě projít vývojem a zkušenostmi, a to včetně atentátů, aby došlo k tomuto posunu. Na každý pád i papež, který je od dob Jana Pavla II. v široké veřejnosti vnímán jako výrazná autorita, zřejmě pochopil, že pokud by se stavidla migrační krize úplně pustila, mohlo by to ohrozit nejen Evropu, ale i jeho.

 

 

Tagy článku