Kerry je na historické návštěvě Hirošimy, omluvu nechystá

Kerry je na historické návštěvě Hirošimy, omluvu nechystá
Autor fotografie: Xiquinho Silva (CC BY 2.0)|Popisek: Hirošima
11 / 04 / 2016, 07:45

Hirošima (Japonsko) (ČTK) - Americký ministr zahraničí John Kerry včera zahájil historickou návštěvu japonského města Hirošima, na něž americká armáda svrhla na konci druhé světové války jadernou bombu.

Kerry je nejvýše postaveným americkým vládním činitelem, jaký kdy do Hirošimy zavítal. Podle amerických diplomatických zdrojů se ale Kerry nechystá vyslovit za americký jaderný útok omluvu.

Šéf americké diplomacie dnes do Japonska přicestoval na schůzku s ministry zahraničí skupiny G7. Japonsko dnes schůzku zahájilo výzvou k jadernému odzbrojení.

Japonský ministr zahraničí Fumio Kišida řekl, že ministři mají hovořit o boji proti terorismu, bezpečnosti na moři a také o otázkách kolem Severní Koreje, Ukrajiny a Blízkého východu.

Rozhovory budou pokračovat v pondělí, kdy Kerry navštíví i památník obětí amerického jaderného útoku. Podle nejmenovaného amerického činitele, na něhož se odvolává agentura Reuters, se ale Kerry při té příležitosti nechystá omluvit se Japonsku za použití jaderné bomby.

Kerry nicméně navštíví muzeum jaderné bomby a položí květy u památníku obětí. "Pokud se ptáte, zda se ministr zahraničí do Hirošimy přijel omluvit, pak odpověď je ne," řekl dnes podle Reuters nejmenovaný zdroj novinářům.

"Pokud se ptáte, zda je ministr, a myslím všichni Američané a všichni Japonci, plni zármutku nad tragédiemi, které postihly tolik našich spoluobčanů, pak je odpověď ano," dodal zdroj.

Diplomat však dodal, že Japonsko o omluvu neusiluje, "ani zde není zájem na znovuotevření otázky viny za sled událostí, které vyústily v použití atomové bomby".

Nukleární puma svržená na Hirošimu 6. srpna 1945 srovnala město se zemí a bezprostředně připravila o život na 80.000 lidí; dalších 60.000 osob podlehlo do konce roku svým zraněním nebo nemocem z ozáření. O několik dní později shodili Američané druhou bombu na Nagasaki, kde celkem zahynulo asi 74.000 lidí. Krátce poté Japonsko ohlásilo kapitulaci a druhá světová válka skončila. Následky jaderného bombardování trpěly ještě další generace Japonců.

Japonská vláda podle listu The Japan Times doufá, že památku obětí útoku na Hirošimu uctí během květnového summitu G7 v Japonsku také prezident Barack Obama, který se dlouhodobě zasazuje za svět bez jaderných zbraní. Během tří návštěv Japonska ve funkci hlavy státu Obama Hirošimu nenavštívil.

Bílý dům musí o prezidentské návštěvě Hirošimy teprve rozhodnout, ale zdroj agentury Reuters s poukazem na nedávnou Obamovu návštěvu Havany řekl, že Obama prokázal ochotu dělat kontroverzní věci.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.