Kerry: tvrzení o podílu USA na puči v Turecku škodí vztahům

Kerry: tvrzení o podílu USA na puči v Turecku škodí vztahům
17 / 07 / 2016, 13:00

Lucembursko - Americký ministr zahraničí John Kerry řekl dnes svému tureckému protějšku Mevlütovi Çavusogluovi, že tvrzení naznačující možnou účast Spojených států na nezdařeném puči v Turecku škodí vzájemným vztahům. Informovala o tom agentura Reuters.

(ČTK)  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obvinil ze zorganizování pátečního pokusu o vojenský převrat v Turecku duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhá léta v USA. Prohlásil, že to byly "zahraniční vnější síly, které chtěly obrátit tento národ proti jeho ozbrojeným složkám".

Erdogan rovněž Washington vyzval, aby Gülena vydal. "Pokud jsme strategičtí partneři, pak byste měli splnit naši žádost," řekl. Duchovní jakýkoli podíl na puči odmítl. Kerry uvedl, že USA zváží možnost vyhoštění Gülena, jestliže Turci předloží důkazy o provinění duchovního.

Turecký ministr práce Süleyman Soylu šel ještě dál než Erdogan a prohlásil, že za převratem stojí Spojené státy.

Kerry dnes zopakoval americkou podporu demokraticky zvolené turecké vládě a vyzval Ankaru k umírněnosti a respektování právního řádu v průběhu vyšetřování převratu. "Spojené státy budou ochotny pomoci tureckým úřadům při tomto vyšetřování, ale narážky či tvrzení, že USA sehrály při neúspěšném pokusu o převrat svou roli, jsou lživé a škodí našim bilaterálním vztahům," konstatoval Kerryho mluvčí John Kirby.

AUTOR: ČTK

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.