Kim a Donald. Dva ,,alfasamci" u jednoho stolu. Podaří se něco vyjednat?

Kim a Donald. Dva ,,alfasamci&quote; u jednoho stolu. Podaří se něco vyjednat?
Autor fotografie: Screenshot/Youtube|Popisek: Kim Čong-un a Donald Trump
17 / 03 / 2018, 09:00

Bude setkání mezi severokorejským diktátorem a americkým prezidentem nakonec průlomem ve vzájemných vztazích?

To, co se zdálo ještě před několika měsíci či lety absolutně nemožné, nyní překvapivě nabylo reálných obrysů. Chystá se průlomová schůzka severokorejského diktárora Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa u jednoho jednacího stolu. A to i po tom, co si oba vzájemně vyhrožují, kdo je senilní stařec a kdo má větší červené tlačítko, Trump nyní dosáhl toho, čeho chtěl docílit těsně po svém zvolení, kdy chtěl sám inicovat tuto dvoustrannou schůzku a ke Kimovi přistupoval ještě značně nekriticky. 

psali jsme: KLDR s jadernými zbraněmi je pro nás nepřijatelná, prohlásil Lavrov

Obě země se nyní na tuto velmi důležitou schůzku důkladně připravují, i když nelze dopředu říci, co od ní čekat. Jedno je zřejmé již teď, severokorejský režim svolil k setkání proto, že chce pravděpodobně zrušit či výrazně oslabit ekonomické sankce, které byly na režim uvaleny pro pokračující jaderné testy. Kim bude chtít také po Trumpovi záruky, že USA vojensky nenapadnou KLDR, a za to (možná) výrazněji omezí svůj jaderný program.

Zdůrazněme na tomto místě, že omezí, ale nezruší, protože tomuto stalinistickému skanzenu slouží jednak jako ,,obrana" před případným napadením ze strany USA, které není stále vyloučeno, a Kim si jím chce vynucovat po světovém společenství neustále nové ústupky. I když Trump věří, že může dojít k úplné denuklearizaci, není to příliš pravděpodobná varianta, zvlášť, když KLDR si jaderným programem utužuje (i když z našeho pohledu absurdně) režim jako takový.

Záleží tak především na schopnosti vzájemných vyjednavačských týmů, jestli setkání bude mít relevantní výsledky. Slabinou Trumpova týmu však může být to, že americká zahraniční politika je v Trumpově podání zmatečná, postrádající nějakou jasnou jednotící linku a promyšlenou strategii. Trump uzpůsobuje svou zahraniční politiku momentálním či aktuálním potřebám.Toho může využít právě Kim Čong-un a teoreticky dosáhnout více, než původně chce.

psali jsme: Nová americká ponorka na KLDR. US Navy staví nejmodernější plavidlo s odstrašujícím arzenálem

Výraznější omezení jaderného programu KLDR však nebude rozhodně zadarmo a Severokorejci budou zřejmě kromě oslabení ekonomických sankcí, které již tvrdě na KLDR dopadají, požadovat také omezení americké přítomnosti v Jižní Koreji. KLDR na každé společné vojenské cvičení reaguje značně podrážděně a vyhrožuje USA i Jižní Koreji likvidací. Bude tak záležet na Trumpovi, kam je i on se svým týmem ochotný s ústupky zajít.

Na výsledky očekávané schůzky bude s napětím čekat i Jižní Korea, ale i Japonsko, přes které se přehnala ,,Kimova raketa". Je však také možné, že setkání nebude mít žádné výsledky a dojde k návratu ke statu quo. Ke schůzce je tak nutno přistupovat spíše střízlivě.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

-->