King: EU musí být s kolapsem IS připravena na návrat bojovníků

King: EU musí být s kolapsem IS připravena na návrat bojovníků
Popisek: bojovníci Islámského státu
18 / 10 / 2017, 16:00

Evropská unie musí být s nastávajícím kolapsem Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku připravena na návraty svých občanů, kteří působili v jeho řadách. Novinářům to dnes řekl evropský komisař pro bezpečnostní unii Julian King. Zdůraznil, že nejde jen o připravenost reagovat na možné bezpečnostní hrozby, které mohou tito lidé představovat, ale také o širší problém, jak zapojit do společnosti například ženy či děti, které se spolu s bojovníky budou vracet.

King dnes připomněl, že právě kvůli fenoménu takzvaných "zahraničních bojovníků" v řadách IS už unie zlepšuje kontroly na svých vnějších hranicích i zpravodajskou výměnu mezi tajnými službami a bezpečnostními složkami členských zemí. "Musíme vědět, když tito lidé přijíždí. Pokud páchali zločiny, je třeba, aby se s nimi vypořádala trestní spravedlnost," řekl před novináři King.

Jak IS v Sýrii a Iráku "ztrácí půdu pod nohama", přesouvají se podle něj přeživší bojovníci této teroristické organizace především do dalších zemí, kde mají pocit, že mohou ve svém boji pokračovat. EU proto také zesiluje bezpečnostní spolupráci se zeměmi ve svém sousedství, pro které by tito lidé mohli představovat bezpečnostní riziko.

Přípravě EU na "pád chalifátu" věnuje komise podle Kinga velkou pozornost. Komisař zdůraznil potřebu výměny zkušeností mezi členskými zeměmi v tom, jak řešit právě nejen možné bezpečnostní důsledky, ale také "širší sociální výzvu deradikalizace lidí, kteří byli pod kontrolou IS".

EK dnes o terorismu diskutovala na svém jednání a King novinářům představil plán, která má podle představ exekutivy zvýšit pomoc členským zemím například při ochraně veřejných prostranství. Cílem je zvýšit například ochranu koncertů před akcemi osamocených útočníků.

Města například budou moci od příštího roku čerpat z dodatečných sto milionů eur (asi 2,7 miliardy Kč) na projekty k lepší ochraně veřejného prostoru z unijního fondu pro vnitřní bezpečnost. Ten už nyní poskytuje 18,5 milionů eur (asi 500 milionů Kč).

Komise také příští rok plánuje přijít s pokyny, jak řešit nejrůznější otázky ochrany veřejných prostor i rychlého šíření potřebných informací. Slibuje zřídit fórum sloužící k diskusi odborníků o postupech, které je možné účinně použít.

Komise dnes rovněž navrhuje plán na zvýšení připravenosti, odolnosti a koordinace na úrovni EU v případě útoků s použitím chemických, biologických, radiologických a jaderných látek, i když je pravděpodobnost takových útoků nízká.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace