KLDR provedla další test tří balistických raket

KLDR provedla další test tří balistických raket
Autor fotografie: Roman Harak|Popisek: Ilustrační obrázek
05 / 09 / 2016, 10:45

Severní Korea dnes odpálila tři balistické rakety u svého východního pobřeží. Uvedla to jihokorejská armáda s tím, že spadly do Japonského moře. Agentura Reuters připomněla, že jen krátce před tím jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje při setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem na summitu skupiny G20 v Číně kritizovala KLDR za její raketové zkoušky.

Podle jihokorejské armády vypálila Severní Korea tři rakety směrem k Japonskému moře, kam všechny spadly. Více podrobností armádní zdroj neuvedl.

KLDR k nelibosti Soulu, Tokia či Washingtonu uskutečnila v posledních měsících několik raketových zkoušek a v lednu podnikla také jaderný test. Spojené státy se v reakci na to dohodly s Jižní Koreou, že v jižní části Korejského poloostrova rozmístí jako protiváhu vyspělý americký protiraketový štít THAAD. Pchjongjang tento krok kritizoval a pohrozil odvetou.

Prezidenti Číny a Jižní Koreje probírali na summitu G20 KLDR

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje při setkání se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem kritizovala Severní Koreu za její jaderný program. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap. Si Ťin-pching při setkání vyjádřil nesouhlas Číny s rozmístěním amerického protiraketového štítu (THAAD) na jihu Korejského poloostrova. Schůzka se uskutečnila na summitu skupiny G20 v čínském Chang-čou.

Podle čínského prezidenta protiraketový štít THAAD, na němž se Washington definitivně dohodl s Jižní Koreou v červenci, nepřispěje ke stabilitě v regionu a může zintenzivnit spory. Pchjongjang proti tomuto záměru, který je reakcí na pokračování jaderných zkoušek KLDR, dlouhodobě protestuje.

Prezidentka Jižní Korea si čínskému prezidentovi stěžovala na Severní Koreu a její jaderné zkoušky. Odsoudila její lednový čtvrtý jaderný test i četné testy balistických raket.

Si Ťin-pching rovněž podle agentury Reuters uvedl, že Čína a Jižní Korea sdílí "široké společné zájmy" a že by měly překonat problémy a odlišnosti v postojích. Podle čínské státní agentury Nová Čína Si slíbil, že bude usilovat o denuklearizaci Korejského poloostvoat.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.