KLDR úspěšně otestovala motor pro mezikontinentální balistické rakety

KLDR úspěšně otestovala motor pro mezikontinentální balistické rakety
Popisek: Ilustrační foto
09 / 04 / 2016, 08:15

Severní Korea dnes oznámila, že úspěšně otestovala nový typ motoru pro mezikontinentální balistické rakety. J

Soul 9. dubna (ČTK) - Jedná se o další z řady jejích proklamovaných úspěchů ve vývoji zbraní z posledních týdnů.

Nejnovější zkouška byla provedena na odpališti raket dlouhého doletu v Sohe u západního pobřeží země a osobně na ni dohlížel vůdce země Kim Čong-un, napsala severokorejská tisková agentura KCNA.

S tímto novým motorem KLDR "může vybavit své mezikontinentální balistické rakety nového typu mocnějšími jadernými hlavicemi a přitom mít v jejich dosahu veškerá bahniska zla na zemi, včetně americké pevniny, aby je mohla nechat lehnout popelem", prohlásil Kim.

Jihokorejští experti nicméně podle agentury AP prohlašují, že Sever stále ještě nemá spolehlivou mezikontinentální balistickou raketu, natož aby byla schopen ji opatřit jadernou hlavicí. KLDR má před sebou ještě velký kus cesty, než bude schopna zasáhnout nukleárními střelami americkou pevninu, konstatovala agentura AP. Podle AP je nový severokorejský zbrojní test především provokací.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner vyzval KLDR, aby "upustila od akcí a prohlášení, které dále destabilizují oblast, a soustředila se na konkrétní kroky k plnění svých mezinárodních povinností".

KLDR 6. ledna provedla svůj čtvrtý jaderný test a zdůraznila, že bude pokračovat ve svém nukleárním programu navzdory dalším sankcím, které na ni Radabezpečnosti OSN uvalila v březnu. Minulý měsíc rovněž Kim Čong-un prohlásil, že se KLDR podařilo miniaturizovat jaderné hlavice, aby se daly upevnit na balistické rakety.

Tagy článku