Klíčové referendum rozpoutalo v ČSSD tuhé vnitrostranické boje. Hamáčkova mise bude muset být úspěšná

Klíčové referendum rozpoutalo v ČSSD tuhé vnitrostranické boje. Hamáčkova mise bude muset být úspěšná
Popisek: Jan Hamáček
22 / 05 / 2018, 09:15

V ČSSD začalo klíčové referendum o tom, zda má strana vstoupit do menšinové vlády s hnutím ANO, či nikoliv. Již nyní se projevují značně odstředivé tendence a nejednota v ČSSD, kdy s nadsázkou každý straník mluví jiným jazykem.

Možná se to na první pohled nezdá, ale referendum v ČSSD, které právě začalo, může mít pro ni neblahé následky a stranu ještě více rozštěpit. Patrný rozkol v jednotě je už nyní jasně vidět na vyjádřeních jednotlivých vysokých funkcionářů strany, z nichž je největším zastáncem vstupu do vlády s ANO předseda ČSSD Jan Hamáček, a naopak kategorickým odpůrcem této varianty pak ,,vzpurný" senátor Milan Štěch. Ten se domnívá, že další vládní angažmá se ,,žralokem" Andrejem Babišem může být posledním hřebíčkem do rakve ČSSD.

psali jsme: ČSSD klesá, ANO stoupá. Kdysi nejsilnější strana opět padá ke dnu

Na referendu se v krajním případě může strana zásadním způsobem rozštěpit, nebo dokonce rozložit. Tak silně rozděluje straníky jméno Andrej Babiš. Předseda strany Hamáček tak musí mobilizovat své síly k tomu, aby přesvědčil v krajích své straníky, že varianta vstupu do vlády je nyní pro ČSSD tou výhodnější, což se mu zatím střídavě daří. Musí rovněž doufat, že se mu podaří alespoň částečně obnovit jednotu strany.

Hamáček však dobře ví, že jeho mise bude muset být úspěšná, protože varianta vstupu do vlády zdaleka nemá v ČSSD vyhráno. Některé kraje ji totiž rezolutně odmítají (Ústecký). K této rebelii se pak mohou přidat i další vlivné kraje a je možné, že v referendu nakonec zvítězí možnost odejít do opozice, kterou mimochodem ČSSD skálopevně avizovala již těsně po prohraných parlamentních volbách.

psali jsme: Pohřbí referendum ČSSD vládní projekt ANO a ČSSD?

Na každý pád působí ČSSD na voliče v tuto chvíli jako rozháraný či rozpolcený subjekt, který pro ně mluví nesrozumitelnou řečí a neví, co přesně chce. A jak víme, volič nemá rád strany, které jsou rozhádané. Pokud se referendum vysloví pro odchod do opozice, bude to Hamáčkova prohra a pokračování současného krizového stavu. Ten se pak může fatálně projevit v blížících se senátních a komunálních volbách na podzim.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.