Klíčovou příčinou islámského extremismu je ideologie

Klíčovou příčinou islámského extremismu je ideologie
Popisek: Korán
11 / 04 / 2017, 16:30

Bolí mě, že musím opět psát v návaznosti na další nechutný teroristický útok v Evropě, podle všeho opět z řad islámských extremistů.

Nicméně po pátečním útoku se objevilo překvapení, proč se útok stal právě ve Švédsku. Země je to relativně malá, není členem NATO, chlubí se úspěšností v integraci muslimů a rozhodně jí nelze obvinit z bombardování Blízkého východu. Pokud je někdo k integraci evropských muslimů přívětivý, pak právě Švédsko.

Znovu tedy musím připomenout, že hlavní příčinou islámského extremismu není vnímaná diskriminace muslimů v Evropě, ani agresivní zahraniční politika Západu v převážně muslimských zemích, ani relativní chudoba evropských muslimů — i když každý tento fenomén vyžaduje určité řešení sám o sobě. Klíčovou příčinou islámského extremismu je ideologie založená na touze vnutit velmi specifickou interpretaci islámu celé společnosti, za použití násilí pokud je třeba.

Tato ideologie se šíří sociálními sítěmi již několik desetiletí a její následovníci spáchali již stovky útoků po celém světě. Islámští extremisté působí mezinárodně, a je jim úplně jedno, že se Švédsko snaží ke všem menšinám přistupovat v rukavičkách.

Možná konečně přišel čas odhodit masochistickou myšlenku, že teroristické útoky by se přestaly dít, kdybychom byli k potenciálním teroristům milejší. Místo toho se zaměřme na způsoby, jak rozložit společenské hnutí islámského extremismu. Je třeba jej oddělit od zbytku evropských muslimů, znemožnit jeho další šíření, zamezit dalšímu krveprolití, a konečně pojmenovat celý problém pravými jmény.

Ať už útok spáchal islámský extremista (což je nejpravděpodobnější) nebo ne, nechci žít v Evropě, kde se lidé bojí vycházet z domu. Takovou Evropu nechceme.

 

psali jsme:

"Islám je totalitní ideologie jako nacismus" řekla právnička Samková a turecký velvyslanec uraženě odešel

 

Autor: Jan Stehlík

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.