Klíčový muž v kauze Kramný, autor verze vraždy elektřinou Igor Dvořáček, dostal od nového vedení nemocnice okamžitou výpověď. Chobotnice se rozrůstá

Klíčový muž v kauze Kramný, autor verze vraždy elektřinou Igor Dvořáček, dostal od nového vedení nemocnice okamžitou výpověď. Chobotnice se rozrůstá
14 / 07 / 2018, 17:00

Přednosta Ústavu soudního lékařství FN v Ostravě Igor Dvořáček dostal od nového vedení nemocnice okamžitou výpověď. Dvořáček je považován za autora a konstruktéra verze vraždy elektrickým proudem, na jejímž základě byl Petr Kramný odsouzen na 28 let vězení.

Vše nasvědčuje tomu, že Dvořáček zmanipuloval výsledky repitvy těl Moniky a Kláry,“ říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun. Jím oslovení znalci již plně verzi smrti elektřinou z pera Dvořáčkova týmu.

Odvolání Dvořáčka by mohlo být prvním krokem k plné revizi případu Kramný. Ten podle závěrů egyptských znalců nejenže nevraždil, ale sám byl obětí dehydratace a prudkých průjmů (nemoc zvaná Faraonova pomstva). Jejich závěry jsou s českou stranou v ostrém rozporu.

psali jsme: Advokátka Klára Slámová lhala médiím v kauze Kramný, říká spolek Šalamoun. Tady je jasný důkaz

Egyptská strana nevylučuje ani působení blíže neurčeného jedu. S verzí vraždy elektřinou přišel až Dvořáček, ale jeho spekulace egyptská strana opakovaně vyvracela a označila a za zcela vyloučenou, podobně jako čeští znalci oslovení spolkem Šalamoun.

Spolu s Dvořáčkem byla z funkce odvolána i jeho manželka Jana Dvořáčková, přednostka Ústavu patologie FN v Ostravě. Také ona se podílela na „popravě“ Petra Kramného verzí elektrickým proudem.

psali jsme: VIDEO: Válka znalců v kauze Kramný vrcholí. Šance na obnovu procesu jsou značné: Stane se tak 30. 7., přesně pět let po smrti Moniky a Kláry?

Manželé Dvořáčkovi jsou spolumajiteli soukromých laboratoří, do kterých ostravská nemocnice posílala k analýze laboratorních vzorky. Podle nového ředitele Evžena Machytky tak způsobili škodu nejméně 40 milionů korun. Tyto laboratoře podle dosavadních šetření zpracovávaly mimo jiné i vzorky v kauze Kramný.

Ostrava je zkrátka jedna velká rodina,“ říká Peričevič ze spolku Šalamoun. „Vypadá to tak, že se Kramný stal obětí dvou manželských párů, tedy jakéhosi kuchyňského spiknutí. Manželé Dvořáčkovi dodali tzv. důkazy, manželé Gilovi pak zařídili, aby byl odsouzen.“

Kramného poslala do vězení soudkyně Renata Gilová (na základě tzv. řetězce nepřímých důkazů). Její manžel, soudce Karel Gil, předtím povolil policejní odposlechy, jejich přepis byl jeho manželkou Renatou u soudu označen za nepřímý důkaz. Jak se však později po odsouzení Kramného ukázalo, policejní přepisy byly účelově zkreslené tak, aby to vypadalo, že se Kramný v telefonu přiznal. To se však nestalo.

Případ Kramný přerůstá v obrovskou kauzu, jejíž důsledky lze zatím jen stěží odhadnout. V kauze se již prokázala manipulace s důkazy (na počítači zpravené snímky srdcí patology, podřízenými přednostovi Dvořáčkovi a jeho manželce). Pokud došlo k manipulaci záměrně, muselo se tak stát na něčí objednávku.

Případ tak může zasáhnout nejen znaleckou oblast, ale i ostravské soudce a policii.

Důvodem zkreslení v kauze Kramný může být vliv médií, která vytvořila kvůli prodejnosti falešnou verzi případu. Policie a soudy pak mohly vyjít vstříc uměle vytvořené společenské objednávce. Pokud se to potvrdí, je případ Kramný novodobou verzí procesu s Miladou Horákovou,“ říká mediální expert a zakladatel mnoha tištěných médií Ondřej Höppner.

Společně s manželi Dvořáčkovými byl odvolán z funkce i přednosta interní kliniky Arnošt Martínek. Nové vedení se k tomuto kroku rozhodlo na základě auditu.

Případ Kramný má být znovu otevřen v řádu týdnů. Podnět nyní dokončuje Kramného advokátka Jana Rejžková, zřejmě ho předá soudu 31. 7. 2018, tedy v den 5. výročí smrti Moniky a Kláry.

Vše o kauze Kramný si přečtěte v knize Případ Kramný, všechno je jinak“ zde:

//www.daranus.cz/Ondrej-Hoppner-PRIPAD-KRAMNY-VSECHNO-JE-JINAK-d134.htm

Kramný

Autor: hop

Tagy článku