Klíčovým bezpečnostním rizikem jsou lidé

Klíčovým bezpečnostním rizikem jsou lidé
Autor: pixabay.com
12 / 06 / 2020, 07:00

Bez lidí firmy fungovat nemůžou, přitom právě zaměstnanci představují největší bezpečnostní riziko. Ukazuje to i průzkum, který pro Security magazín uskutečnila personální agentura Předvýběr.CZ mezi svými klienty.

Jako bezpečnostní riziko vnímá zaměstnance 61 % dotázaných manažerů a personalistů. „Sedmatřicet procent respondentů se setkalo s tím, že někdo z členů týmu zneužil svoje pracovní postavení k nelegálním nebo neetickým praktikám,“ uvádí František Boudný, ředitel agentury.

Mezi nejčastější prohřešky šlo o odcizení databáze zákazníků nebo využití firemních informací u nového zaměstnavatele nebo pro vlastní podnikání (v obou případech po 30 %). Pětina případů se týkala poškození image zaměstnavatele. Desetina respondentů uvedla přetahování klientů zaměstnavatele a stejný podíl měla i defraudace firemních prostředků.

Ochranou je vzdělávání a etika

„Způsobené škody mohou být obtížně zpětně prokazatelné a právně vymahatelné. Průběžně se snažíme v této záležitosti aktualizovat i náš etický kodex chování zaměstnanců,“ říká Jiří Sláma, jednatel firmy Czechin.

I přes složitou vymahatelnost 59 % firem má nějaký program prevence nelegálního chování zaměstnanců. Smluvní řešení nebo etický kodex patří mezi nejčastější (60 %), podniky také sázejí na školení a podrobné manuály (27 %).

Pozor na hesla a předávání agendy

Průzkum personálky nahlédl i pod pokličku firemní praxe sdílení hesel. Pětatřicet procent hesla sice vůbec nesdílí, u dvanácti procent zaměstnavatelů je ale běžné jejich zapisování na papír. Pětina firem používá aplikace pro správu hesel, v ostatních případech mají hesla pod kontrolou IT specialisté.

Možná překvapivé je, že jenom ve 39 % firem se při odchodu zaměstnance o předání agendy pořizuje záznam.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace