Koalice vedená USA podnikla nálet na syrské provládní síly

Koalice vedená USA podnikla nálet na syrské provládní síly
08 / 02 / 2018, 07:30

Mezinárodní koalice vedená USA podnikla letecký úder proti provládním silám v Sýrii, a to v odvetě za jejich útok proti spojencům koalice z arabsko-kurdských milic SDF ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na štáb koalice.

Podle lakonického komuniké provládní síly zahájily 7. února ničím nevyprovokovaný útok proti štábu SDF, u kterého se nacházeli vojáci z mezinárodní koalice v roli poradců. Při obraně svých vojáků a spojenců podnikla koalice údery proti agresorům. Napadený štáb se nalézal osm kilometrů východně od Eufratu, který představuje hranici pro bezpečnou zónu, dohodnutou s Ruskem.

Komuniké zdůraznilo, že koalice se nadále soustředí na boj proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) v dolině Eufratu, vyhrazuje si však právo na sebeobranu.

SDF jsou hlavním pozemním spojencem USA v boji proti IS a američtí instruktoři pomáhají s výcvikem SDF.

Agentura AP dodala, že podle nejmenovaných amerických představitelů žádný Američan nebyl zabit či zraněn při útoku provládních sil.

Útoky koalice proti silám podporujícím syrského prezidenta Bašára Asada jsou vzácné. SDF s koaliční podporou válčí s bojovníky IS východně od Eufratu, zatímco vládní vojska působí na západním břehu u města Dajr az-Zaur. 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie  - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.