Video: Kočkování mezi americkým torpédoborcem a íránskými revolučními gardami

Video: Kočkování mezi americkým torpédoborcem a íránskými revolučními gardami
Autor: US Navy|Popisek: USS Nitze
25 / 08 / 2016, 13:15

Americké námořnictvo sdělilo CNN, že čtyři rychlé čluny íránských revolučních gard provedly "vysokorychlostní nájezd" na torpédoborec USS Nitze v mezinárodních vodách Hormuzského průlivu.

Podle představitelů US Navy íránské rychlé čluny v úterý (kdy se incident odehrál) porušily mezinárodní právo a námořnín standardy.

Dva ze čtyř íránských člunů zpomalily a otočily se asi necelých 300 metrů od americké válečné lodi, která proplouvala mezidnárodními vodami Hormuzského průlivu. Americká loď USS Nitze vyslala směrem k Íráncům několik audio a vizuálních varování. Íránské lodě varování ignorovaly a podle Američanů tak došlo k vytvoření nebezpečného prostředí, které mohlo americkou loď donutit přijmout obranná opatření.

Technicky ale stačilo, aby torpédoborec o výtlaku 9 000 tun přes íránské gumáky prostě přejel a bylo po problémech (pozn. redakce).

USS Nitze se snažil navázat kontakt celkem 12x pomocí rádia, ale neobrdžel odpověď. Poté torpédoborec použil mezinárodně používaný výstražný signál - 5 krátkých sgnálů z lodní sirény, stejně jako vypálení světlic na blížící se čluny. Opět bez odpovědi z íránské strany.

Psali jsme: Video: Nebezpečné manévry ruské a americké válečné lodi vedly téměř ke kolizi

Americká loď i přes blízkost těžební plošiny změnila směr, aby se vyhnula kolizi s íránskými čluny.

Je to jen jedna z posledních událostí mezi Íránem a USA za poslední dobu. V prosinci loňského roku Írán vypálil raketu poblíž americké letadlové lodi USS Harry Truman.

V lednu zajaly íránské revoluční gardy 10 amerických námořníků v Perském zálivu, když se dostali do íránských vod. Ke konci stejného měsíce íránský dron přeletěl nad americkou vojenskou lodí.

V červenci se íránská loď přiblížila k lodi USS Orleans, která vezla velitele Centrální ho velitelství, generála Votela.

Zdroj: CNN

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace