Kodo Kempo aneb český výcvik v Africe

Kodo Kempo aneb český výcvik v Africe
09 / 01 / 2018, 15:00

Během dubna 2017 se skupina instruktorů sdružených pod hlavičkou KATSU Group vydala na základě pozvání „Tanzanian Self-Defence Institute“ a pana Phillip Kolowa Chikoko (4. Dan JKA Karate) na výcvik do vzdálené Tanzanie.

Vzhledem k tomu, že P. K. Chikoko je snad jediným externím učitelem policie v Tanzanii, bylo domluveno, že mimo jiné bude součástí našeho výcviku také prezentace a výcvik pro speciální policejní jednotky státní policie „Field Force“. Další částí byl výcvik pro jeho oddíl karate, dále pro privátní bezpečnostní služby a armádu.

Kodo Kempo v Africe

Ale od začátku. Celou věc ohledně spolupráce a výcviku řešil náš kamarád a mimo jiné opět dlouholetý žák pana Mádla a úžasný člověk Ing. Viktor Korček, Ph.D., MBA (2. dan Kodo Kempo, 1. Dan karate). Viktor Korček v Tanzanii působí již několik let a střídavě žije v Čechách a v Tanzanii. Mimo jiné zakládal v Dar es Salaamu menší kliniku (jedna z mála, kde lze obstarat na evropské poměry standardní vyšetření a léčbu) a zprostředkovává obchodní kontakty mezi Tanzanií a Evropou, potažmo převážně Českou republikou.

Skupina ve složení Mgr. Viktor Brebera, (6. Dan Kodo Kempo, bodyguard, instruktor sebeobrany, specialista na modelovou výuku bezpečnostních složek) a Pavel Pokorný - ,,Šílenec” (14 let u speciálních jednotek armády a policie, instruktor bojové přípravy, instruktor střelecké přípravy, bodyguard) a Jan Zachař (5. Dan Kodo Kempo, instruktor sebeobrany) odcestovala přes Turecko do Tanzanie, respektive do Dar es Salaamu.

Program skupiny byl zaměřen výcvik a ukázky pro státní a privátní bezpečnostní služby, prezentace boje a sebeobrany stylu Kodo Kempo, ukázky a výcvik se zbraněmi a předměty společnosti ESP a navázání spolupráce v oblasti bezpečnosti.

psali jsme: VIDEO: Drsná mariňačka dala vale Afghánistánu. Teď pomáhá chytat pytláky v Africe

Tanzanie patří v současné době mezi jednu z nejstabilnějších zemí Afriky, ale i zde po uvolnění režimu začínají pozvolna doutnat problémy. A to ve všech směrech – z pohledu obecné kriminality a drog, nezaměstnanosti, a samozřejmě i náboženství. Dá se velmi hrubě říci, že na tomto území žijí zhruba tři velikostně podobné skupiny. Jsou to křesťané, muslimové a místní kmeny (především nám známí Masajové). Například v poslední době hojně navštěvovaný ostrov Zanzibar je celý muslimský! Nicméně se potvrdilo, jak poznamenal můj kamarád ,,Tenzo”, že „černoši, jsou úžasní křesťané“, což bylo vidět a cítit na každém kroku. Měli jsme možnost navštívit i centrum a tradiční trhy, i ty rybí. Tam nás ovšem v suterénu velikosti fotbalového hřiště probodávaly oči muslimů tak, že i ,,Šílenec” zrychlil krok.

V rámci dlouholeté spolupráce Mgr. Brebery se společností ESP, byla součástí našich ukázek a výcviků rovněž prezentace výrobků společnosti a především obrana a profesní sebeobrana s teleskopickým obuškem, poutání a další základní prvky boje s využitím některých zbraní a předmětů této společnosti. Všichni víme, jak kvalitní jsou především teleskopické obušky, a jaké jsou jejich nesporné výhody. A to především jejich použití při služebním zákroku a obraně, a tak není divu, že především použití obušku proti delším nožům a mačetám (v Tanzanii hojně využívaných a nazývaných „panga“) mělo velký ohlas. Nutno říci, že teleskopický obušek se v rámci Kodo Kempo vyučuje snad od nepaměti a samozřejmě navazuje na klasické staré bojové styly, například techniky boje s tesenem, jawarou, uzavřeným vějířem apod. V K.K.

Dalšími partnery v rámci našeho působení byla Česká zbrojovka Uherský Brod. I tady na funkci hlavního zbrojíře působí dlouholetý žák pana Mádla, Mgr. Martin Karabec (6.dan Kodo Kempo), který rovněž patří pod skupinu Katsu group. V průběhu naší cesty se opět ukázalo rozšíření českých zbraní a především velká popularita výrobků ze „Zbrojovky“ i v oblastech pod rovníkem. Především díky jejich bezporuchovosti jsou v tamějších podmínkách velmi žádané jak u státních, tak i u privátních bezpečnostních složek.

Podnebí je v Tanzanii velmi zrádné a k dehydrataci je to opravdu jenom skok. Velmi náročný byl náš výcvik a prezentace výrobků ESP, kdy na osmihodinovém semináři pro 105 osob jsme byli pouze my tři instruktoři. Rozhodně se jednalo největší seminář, který jsme kdy vedli. Velmi pozitivní byla naprostá kázeň a respektování seniority, které se už dnes minimálně v Evropě moc nenosí. Největší podíl na semináři nesl jistě ,,Šílenec”, kterému patří velký dík, a který si do té dehydratace trošku ,,skočil“. Hned na začátku pobytu jej postihly tak silné zažívací potíže, že musel být jeho stav naléhavě řešen v nemocnici.

psali jsme: Dnes nemalujeme trofeje na zeď jeskyně, ale dáváme je na Facebook, říká ,,lovkyně z Litoměřic"

A to i navzdory tomu, že jsme používali standardní oděv a dlouhé kalhoty Tru-spec 24-7 (Bull Army) a boty Lowa (Prosport Praha s.r.o.). Uvedenou výstroj všichni dlouhodobě využíváme jak k civilním, tak hlavně ke služebním účelům. Myslím, že kvality obou výrobků se jen potvrdily a můžeme je vřele doporučit na základě našich zkušeností jak z běžného nošení, tak z výcviku nebo z realizace bodyguardingu. Jak říká dr. Korček, když chcete s někým jednat, musíte mít dlouhé kalhoty aneb kraťasy tady nosí jenom děti a turisté. Ale popravdě, když v těch vedrech a vlhkosti máte 8 hodin cvičit, raději byste byli s dětmi.

Kodo Kempo je v současné době vyučováno pro veřejnost v ,,Centru tradičních umění Avaloka”, Praha - Lužiny, Bellušova 72, a to jak v hromadných kurzech, tak i pro individuální zájemce.

Kodo Kempo a jeho tvůrce:

Kodo Kempo je původním a specifickým stylem krav magy, umění boje zblízka. Jeho tvůrcem je mnich japonské zen-buddhistické školy Sótó, dlouholetý praktik a učitel bojových umění, bývalý bodyguard a instruktor jednotky ,,air marshallů” angažovaných svého času ČSA, rev. Kodo Madl.

Kodo Kempo, jak říká jeho zakladatel rev. Kodo Madl, vzniklo z potřeby vycvičit relativně rychle, ale účinně a kvalitně, skupiny osobních strážců.

,,Od roku 1966 jsem cvičil japonská bojová umění. Judo, Goshinjitsu, JiuJitsu, Aikido, Kobudó, a to zejména u legendárního učitele Vladimíra ,,Kasika” Lorenze (8.dan Judo) a jeho kolegy a rovněž skvělého mistra bojových umění Stanislava Čerešarova (8.dan Jiu Jitsu). U svého strýce, známého pražského střelce, trenéra, a původce známé střelnice v Jinonicích, Františka Mádla jsem se pak učil nejen sportovní, ale i bojové a ,,pudové střelbě,” říká Kodosan. ,,Učil jsem se a driloval desítky technik v jednotlivých bojových uměních, ucelených tradičních i sportovních systémech. Závodil jsem, studoval, pral se, a veškerou energii, pozornost, studium a prostředky prioritně věnoval pouze této oblasti a medicíně , i včetně jejích alternativních postupů, japonských, vietnamských, korejských a šamanských, včetně toho, čemu se říká ,,Temná medicína”, tedy různé postupy zneschopnění soupeře. Byl jsem vždy zastáncem dodržování tradic. Avšak praxe v osobní ochraně a velmi exponovaných prostředích, kde jsem se pohyboval, mi přinesla zajímavé poznání.”(nezaměňujte, prosím, osobní ochranu a bodyguarding s prací vyhazovačů, i když přirozeně, tím nechci jejich tvrdou práci nikterak snižovat). Boj nerozhoduje ani tak druh užitého bojového umění, jako použití správné techniky ve správný moment, s maximální intenzitou a s maximální přesností. Toho lze dosáhnout jen správným a úsporným výběrem technik a jejich neustálým (!) a ukázněným (!) drilováním až do bodu, kdy adepti mají zcela zautomatizované reakce v jakémkoliv okamžiku, a to i při vzbuzení, zranění, pod vlivem alkoholu bez ohledu, kdo na ně zaútočí, kdy nebo kde. Není zde tudíž hlavním tajemstvím úspěchu technika sama, ale způsob její výuky. Extenzivita je zde vystřídána intenzivitou a způsobem studia. To platí o všech částech Kodo Kempo, a to v boji beze zbraně, boje s nožem, obuškem i palnou zbraní a samozřejmě protitechnikami, i proti nim. Tyto principy souzní zcela s ostatními styly krav maga, boje zblízka. I když zde trochu bagatelizuji techniku samotnou, v Kodo Kempo jsou výhradně takové, které mají několik kritérií: musí být použitelné na jakkoliv oblečeného soupeře, musí být účinné i na soupeře se značnou fyzickou převahou. Například v podobě velkého svalového vybavení soupeře musí být proveditelné i z krátké vzdálenosti, a musí již v prvním okamžiku disponovat potenciálem soupeře zastavit, ubezvědomit, zranit nebo zcela eliminovat. Tolik o Kodo Kempo jeho tvůrce Kodo Madl (8. dan IFYS K.M.)

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autoři: Mgr. Viktor Brebera, Josef Mádl

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.