Koho si zvolí Rakušané za prezidenta? Odpůrce nebo příznivce migrace?

Koho si zvolí Rakušané za prezidenta? Odpůrce nebo příznivce migrace?
Autor fotografie: Webové stránky obou kandidátů|Popisek: Alexander Van der Bellen versus Norbert Hofer
26 / 04 / 2016, 08:15

Jak rozhodnou v druhém kole 22. května rakouští voliči?

(ČTK) Přelom v rakouské politice a zúčtování s velkou koalicí socialistů a lidovců - tak hodnotí německý i světový tisk výsledky prvního kola nedělních rakouských prezidentských voleb, v nichž nečekaně přesvědčivě zvítězil pravicový kandidát Norbert Hofer. 

Norbert Hofer (45) - získal 36,4 % hlasů

Kandidát FPÖ, zkráceně Svobodní, a druhý místopředseda Národní rady. V prvním kole získal podle dosavadních výsledků 36,4 procenta hlasů.

Norbert Hofer (45) - Kandidát FPÖ

 • Vystudovaný letecký inženýr je považován za "vlídnou tvář" Svobodných.
 • Mezi kandidáty je výrazně nejmladší. Je jedním z hlavních ideologů strany, zároveň však působí uhlazeně. A skutečnost, že trpí částečnou kvadruplegií (ochrnutím všech čtyř končetin) od doby, kdy se v roce 2003 zřítil při paraglidingu, údajně vyvolává soucit voličů.
 • Hofer je zarytým odpůrcem imigrace, chodí s pistolí, někdy dokonce i do parlamentu, protože prý se bojí migrantů, a tak - jak říká - nastal čas se ozbrojit.
 • Uvedl, že pokud se stane prezidentem, rozpustí parlament a vypíše nové předčasné volby. Jako prezident prý nepůjde stávající vládě na ruku, ale bude jejím tvrdým oponentem.
 • Bezvýhradně prosazuje restriktivní přístup vůči cizincům anebo uzavření hranic v souvislosti s migrační krizí.
 • V poslední televizní debatě před volbami prohlásil, že pokud by se stal prezidentem, "začali by se mnozí divit, co všechno je najednou možné". Vídeňský list Die Presse to komentoval slovy, že u Hofera "na malou chvilku pod jeho beránčím rouchem prosvitlo, že je ve skutečnosti vlkem".
 • Od října 2013 je druhým místopředsedou dolní parlamentí komory Národní rady. Narodil se 2. března 1971 ve Vorau, vystudoval Vysokou školu leteckých technologií v Eisenstadtu. V letech 1991-1994 pracoval jako systémový inženýr v letecké společnosti Lauda Air. V letech 1996-2007 byl tajemníkem FPÖ pro Burgenland, v letech 2006-2015 mluvčím pro otázky energetiky a životního prostředí pro FPÖ v Národní radě. Je ženatý a má čtyři děti.

Alexander Van der Bellen (72) - získal 20,4 % hlasů

Kandidát Zelených, byť jako nezávislý. Finanční expert a lídr Zelených v letech 1997-2008. V prvním kole získal 20,4 procenta hlasů.

Alexander Van der Bellen (72) - Kandidát Zelených

 • Obhájce imigrace, již několikrát avizoval, že by jako prezident nedopustil jmenování zástupce Svobodných do čela vlády. Zachoval by se tak i v případě, že by FPÖ, která dlouhodobě vede průzkumy veřejného mínění, vyhrála příští parlamentní volby.
 • Svůj postoj odůvodnil nejenom možným negativním dopadem na mezinárodní pověst Rakouska, ale i na praktické fungování Evropské unie, neboť FPÖ její existenci dlouhodobě zpochybňuje.
 • Stávající vládu Van der Bellen kritizuje za tvrdý postup vůči uprchlíkům. Není to ale prý typický levicový kandidát, má i hodně konzervativních stoupenců.
 • Od roku 2012 zasedá ve vídeňské obecní radě. V letech 1994-2012 byl poslancem Národní rady za Zelené, se kterými již dříve spolupracoval jako nezávislý odborník. Vedení strany převzal v roce 1997 a o dva roky později se stal i vedoucím jejich poslaneckého klubu v Národní radě.
 • Narodil se 18. ledna 1944 ve Vídni, jeho matka byla původem Estonka, otec Rus s nizozemskými kořeny. Mládí strávil v Tyrolsku, vystudoval ekonomii na univerzitě v Innsbrucku, kde později působil i jako odborný asistent a mimořádný profesor. V roce 1980 byl jmenován řádným profesorem národohospodářství na Vídeňské univerzitě. K Zeleným vstoupil v roce 1992, předtím byl členem SPÖ.
 • Je ženatý, vloni v prosinci si vzal dlouholetou přítelkyni Doris Schmidauerovou. S bývalou manželkou Brigitte má dva syny.

Tagy článku