Kolik stojí údržba Leninovy mumie?

Kolik stojí údržba Leninovy mumie?
Autor fotografie: Andy Wright (CC BY 2.0)|Popisek: Ilustrační foto mauzolea
14 / 04 / 2016, 09:45

Ruská vláda oznámila, že letos utratí až 13 miliónů rublů na zachování a opravy konzervovaného těla Vladimira Lenina.

Uvedená částka, která odpovídá zhruba 200 000 dolarů bude podle informací ze Státního úřadu pro zadávání zakázek využita na to, aby ostatky sovětského vůdce zůstaly ve stavu, kterému ruský zpravodajský web RBK říká "jako živý".

Zpráva uvádí, že renovace těla bude vyžadovat práce biomedikální povahy, platba proběhne z federálního rozpočtu a byl již vybrán i nejmenovaný ústav, který celou akci provede. Do nynějška provádělo veškerá opravy těla zařízení nazývané Biomedicínské výzkumné centrum.

Po rozpadu SSSR volalo mnoho lidí po pohřbu tohoto kontroverzního muže, a dokonce i v nedávném on-line průzkumu se 62% Rusů vyslovilo pro pohřeb Leninova těla.

Lenin v roce 1922 vydal směrnice pro boj s církvemi, zejména pak s pravoslavnou církví, v nichž nařídil odstranit cenné věci z kostelů a vyzval přitom k vraždění kněží (z Leninových instrukcí Čece: „Čím větší množství reakcionářských kněží a reakcionářské buržoazie bude v této záležitosti zastřeleno, tím lépe.“

Ruská vláda to ale jednoznačně odmítá.

Nejnovější informace opět rozdělily ruské uživatele sociálních médií, kdy na stránkách Komsomolskaja Pravda si někteří stěžují na tyto náklady, jiní se domnívají, že sám Lenin by byl proti a jiný člověk naznačoval, že "komunisté doufají, že si Lenina naklonují" až se vrátí k moci.

Po smrti Lenina 21. ledna 1924 si údajně mnoho lidí z celého SSSR přálo, aby jeho tělo bylo zachováno pro budoucí generace. Jeden z předních ruských patologů, Alexej Ivanovič Abrikosov tělo druhý den nabalzamoval, aby vydrželo v původním stavu až do doby Leninova pohřbu. 23. ledna, v noci, byl Alexej Ščusev pověřen do tří dnů navrhnout a postavit hrobku, ve které se budou moci s Leninem lidé rozloučit. 26. ledna padlo rozhodnutí o umístění hrobky na Rudé náměstí, do 27. ledna 1924 u kremelské zdi vzniklo dřevěné prozatímní mauzoleum.

V roce 1929 se začala stavět současná budova, na níž byl použit mramor, žula, porfyr a labradorit, dokončena byla o rok později. Budova mauzolea se stala jednoznačnou dominantou SSSR a po pádu komunistické velmoci i turistickou atrakcí.

Zdroj: BBC, Wikipedie

Tagy článku